Agjencia Zhurnal.mk

Desktop Under Menu 1

Desktop Under Menu 2

Çfarë po përpiqet t’ju thotë trupi përmes thonjve të cilët po ju çahen apo thyhen shpesh…

Ndër mineralet më thelbësore apo më të rëndësishme në trupin e njeriut është magnezi sepse furnizon shumë antioksidantë dhe veti tjera të rëndësishme

Veç kësaj, ky mineral është tejet i rëndësishëm për zhvillimin e eshtrave, metabolizmin e karbohidrateve, amino acideve dhe kolesterolin, si dhe ndihmon në shërimin e plagëve.

Është çelësi për absorbimin e vitaminës C dhe B – të cilat janë të domosdoshme për promovimin e shëndetit ët trurit dhe mbrojtjen kundër kancerit, transmeton Telegrafi.

Këto janë simptomat të cilat tregojnë se keni mungesë magnezi, gjë që e shpjegon më së miri gjendjen e ndjeshme të thonjve:

– Ndjeheni të lodhur

– Keni probleme me dëgjim

– Keni marramendje

– Thonj dhe flokë më të dobët

Në anën tjetër, nëse mungesa e këtij minerali është më e madhe, ajo mund të shkaktojë edhe probleme serioze si paraliza, verbëria etj.

Pra, zgjidhja më e mirë për t’i shmangur të gjitha këto probleme shëndetësore është ta bëni magnezin pjesë të dietës tuaj të përditshme.

Ndër ushqimet që përmbajnë magnez janë: spinaqi, çaji i zi, ushqimi i detit, arrat etj.

Mbani gjithmonë doreza kur përdorni detergjentë të ndryshëm, kur lani veshje me dorë, apo qoftë edhe enët.

Dizinfektuesit e duarve nuk janë miku më i mirë i thonjve! Alkooli, edhe pse vret mikrobet, gjithashtu than lëkurën, thonjtë dhe kutikulat.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...
error: Content is protected !!