Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

Chilli me mish

Përbërësit

 • 1 lugë gjelle vaj
 • 1 kokërr qepë (e madhe)
 • 1 spec i kuq
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 lugë çaji spec i kuq (pluhur)
 • 1 lugë çaji piper i kuq
 • 1 lugë çaji kumin
 • 500 gr mish viçi i grirë
 • 1 kub koncentrat mishi
 • 400 gr domate të konservuara
 • 1/2 luge çaji borzilok (i tharë)
 • 1 lugë çaji sheqer
 • 2 lugë gjelle pure domatesh
 • 400 gr fasule të zeza (të konservuara)

Përgatitja
1
Përgatisni perimet. Prisni qepën në kubikë të vegjël. Grini specin e kuq dhe 2 thelpinjtë e hudhrave.
2
Filloni gatimin. Vendoseni tenxheren mbi vatër me nxehtësi mesatare. Hidhni vajin dhe lëreni të ngrohet për 1-2 minuta.
3
Skuqni qepët duke e përzier vazhdimisht për 5 minuta, deri sa të zbutet dhe të zverdhet.
4
Shtoni hudhrat dhe specin e kuq, si dhe një lugë çaji me spec të kuq pluhur, një lugë çaji me piper të kuq dhe një lugë çaji qimnon. Përziejeni mirë dhe lërini të gatuhen për 5 minuta të tjera.
5
Shtoni mishin e grirë dhe përziejeni. Lëreni të bëhet një masë uniformë duke e përzier vazhdimisht për 5 minuta. Prisni sa mishi të marrë ngjyrë kafe.
6
Përgatitja e salcës. Shkërmoqni kubin e koncetratit të mishit të lopës në 300 ml ujë të ngrohtë. Shtoheni në tenxhere dhe përziejeni.
7
Merrni domatet e konservuara, grijini dhe shtojini në tenxhere. Shtoni borzilokun e tharë dhe një lugë çaji sheqer. Pastaj shtoni kripë dhe piper. Hidhni edhe 2 lugë gjelle me pure domatesh dhe përzieni salcën.
8
Lëreni të gjithë masën e përatitur që të ziejë, pasi ta keni përzier mirë. Pastaj fikni sobën dhe lëreni për 20 minuta. Përziejeni herë pas here në mënyrë që të mos ngjitet në fund të tenxheres. Në fund, salca do të duket e trashë.
9
Shtoni fasulet e zeza. Hiqini lëngun që mund të ketë konserva dhe përziejeni me salcën e përgatitur. Vëreni përsëri që të ziej. Pastaj fikni sobën dhe lëreni 10 minuta mbi të, përpara se ta shërbeni.

Postime të ngjashme

Tavë me spinaq

S.B.

Recetë për krem nga bajamet, fare pa sheqer. Do ta pëlqejnë të gjithë

S.B.

Si ta ruani freskinë e borzilokut: Truk i shkëlqyeshëm me të cilin kjo erëz të qëndrojë e freskët, aromatike, plot shije dhe gjithmonë e përdorshme!

S.B.

Rapsodia e shijes e cila mbahet në mend: Mish pule në salcë kefiri dhe shafrani është kryevepër

S.B.

Qofte kreshmore të cilat do t’i dëshironi: Zëvendësimi i mishit është shumë i shijshëm!

S.B.

Brusketa me djathë dhe kastravec

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...