Bota

Cilat janë motivet e Izraelit për të mbështetur Azerbajxhanin në rajonin e Nagorni-Karabakut?

Kur shikoni në hartë, Nagaragu Karabak është një rajon i vogël në jug të Kaukazit, përshkallëzimi i të cilit sot në konflikt ka një ndikim në një rajon shumë më të gjerë botëror. Motivi kryesor prapa mbështetjes izraelite për Azerbajxhanin është përhapja e konfliktit nga Karabagu Nagar në Iranin verior. Sidoqoftë, si e shikon Turqia këtë situatë?
Armenia, si Greqia dhe administrata Greke Qipriote, gëzon simpatinë e vendeve perëndimore, ndërsa Azerbajxhani është bërë një qendër e rëndësishme e tranzitit të energjisë kryesisht për Evropën, përcjell InfoShqip.

Situata në Azerbajxhan mbart me vete potencialin për të krijuar aleanca dhe për të ndezur konflikte, ku pothuajse askush nuk i pret ato.

Sidoqoftë, kjo është një situatë që mund të kthehet në një fitim të madh për Turqinë, por edhe për Pakistanin. Këto janë dy shtete që kanë deklaruar se mbështesin pa kushte luftën për integritetin territorial të Azerbajxhanit.

Imperializmi perëndimor në rajonet myslimane përdori një strategji: Ndani, përçani dhe qeverisni.

Aksi Sionist-Ungjillor, në korridorin Irakiano-Sirian që vazhdon drejt Jemenit dhe vendeve të tjera, shfrytëzon dobësitë e ndarjeve Shiite-Sunite, në mënyrë që të copëtojë më tej gjeografinë Myslimane.

Në Irak, kjo recetë është provuar me sukses, por sot shohim të njëjtën gjë në Siri dhe Jemen. Sidoqoftë, ata së shpejti mund të shohin diçka të ngjashme në vende të tjera si Irani dhe rajoni më i gjerë.

Në funksion të këtyre zhvillimeve, natyrisht, Irani dhe udhëheqësit e tij fetarë kanë faj të madh, duke filluar me Irakun, Libanin, Sirinë dhe Jemenin.

Unfshtë e pafalshme që Irani ka krijuar një mekanizëm sulmues agresiv kundër myslimanëve suni në rajonet myslimane sunite, duke kombinuar një kuptim shiit të Islamit dhe nacionalizmit të brendshëm.

Por e gjithë kjo lojë po shembet sot në Kaukaz. Pse Për një kohë të gjatë, mekanizmi sionist u përpoq të injektonte një shkëndijë të konfliktit shiit-Sunit në këtë rajon, midis turqve azerbajxhanë si shiitë shumicë dhe turqve anadollakë si sunitë, por pa sukses.

Mbështetja e sotme për Turqinë dhe një shumicë sunite të Pakistanit, shtëpia e një të pestës së popullsisë shiite, Azerbajxhani, mohon pretendimet e një konflikti të domosdoshëm shiit-sunit, i cili shqetëson seriozisht forcat imperialiste dhe sionistët, të cilët e kanë përdorur këtë për të mbjellë gjak, për të vrarë dhe përçarë Rajone muslimane
Të tre vendet kanë krijuar një front të përbashkët, të cilit, nëse i shtojmë Hungarinë jomyslimane, ajo flet mjaft për idenë e unitetit të popujve turq.

Përveç afërsisë me Turqinë, Pakistani ka një motiv tjetër për mbështetjen e tij për Azerbajxhanin. Bëhet fjalë për mbështetjen e hapur indiane për Armeninë.

Por cilat janë motivet dhe qëllimet e vërteta izraelito-sioniste?

Armenia tërhoqi ambasadorin e saj nga Tel Aviv përsëri në Jervan, për shkak të dorëzimit nga Izraeli të armëve të përparuara në Azerbajxhan.

Marrëdhëniet e mira midis Azerbajxhanit dhe Izraelit kthehen me dekada, por bashkëpunimi më serioz dypalësh dhe ekonomik vjen pas vitit 2012.

Ndërsa Azerbajxhani ka prokuruar dronë izraelitë dhe dronë kamikaze për vite me radhë, Izraeli po ble 40% të nevojave të naftës të Izraelit nga Azerbajxhani.

Izraeli lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se Izraeli nuk merr anët në këtë konflikt, se ai mban marrëdhënie të mira si me armenët dhe me Azerbajxhanin.

Izraeli gjithashtu ka ofruar të ndërmjetësojë në këtë konflikt, por armenët janë shumë të zemëruar.

Ndërsa armenët janë të zemëruar me Izraelin, Greqia njëkohësisht qëndron pranë Armenisë dhe siguron mbështetje për armenët.

Paralelisht në Shtetet e Bashkuara, lobet armene dhe sioniste kanë këmbëngulur për vite me radhë që Shtetet e Bashkuara të marrin masa kundër Turqisë.

Tani, lobet greke dhe armene po kërkojnë që të merren masa kundër Azerbajxhanit në Shtetet e Bashkuara, por lobi izraelit, si lobi më i fortë në Shtetet e Bashkuara, nuk pajtohet me Greqinë dhe Armeninë në këtë.

Por pse është Azerbajxhani në të vërtetë kaq i rëndësishëm për Izraelin? Përgjigja është e thjeshtë: Irani

Motivi dhe pritjet kryesore të Izraelit në lidhje me konfliktin në rajonin e Nago-Karabakut janë që ky konflikt të përhapet në vetë Iranin. Izraeli llogarit se një pjesë e madhe e popullsisë iraniane përbëhet nga turq të Azerbajxhanit, të cilin ai planifikon ta përdorë kundër vetë Iranit.

Më konkretisht, Izraeli kërkon të përdorë mbështetjen e Iranit që Irani i siguron Armenisë, kundër vetë Iranit, duke inkurajuar nacionalizmin midis popullsisë Azerbajxhanase.

Për më tepër, sipas shumë analistëve të njohur izraelitë, Izraeli mendon se, pasi ndezja e siguresës së brendshme brenda Iranit, dhe pasi regjimi iranian sulmon turqit azerbajxhanas, kjo do të jetë një arsye e drejtpërdrejtë për përfshirjen e Turqisë, e cila do të ishte në anën e Azerbajxhanit dhe Azerbajxhanit. Turk.

Kjo do të ishte një hyrje në copëtimin e Iranit, e cila ndoshta do të mbështetet nga disa fuqi imperialiste.

Turqia nuk është e interesuar në një zhvillim të tillë të situatës, megjithatë, Turqia nuk e shikon në mënyrë të favorshme ndihmën për armët që Irani i siguron Armenisë.

Iranianët po ndezin vetë siguresën e konfliktit të brendshëm, deri në atë pikë sa situata do të shpërthejë vetë nëse vazhdojnë.

Kur bëhet fjalë për fuqi të tjera si Rusia, Franca dhe Shtetet e Bashkuara që bëjnë thirrje për negociata dhe një armëpushim, Turqia është përpjekur të zgjidhë këto çështje me këto vende në të kaluarën./InfoShqip.com

Postime të ngjashme

Merr fund lufta! Arrihet ujdia për Nagorni Karabak

S.B.

Koronavirusi në Itali, mbi 28 mijë raste të reja, 562 vdekje në 24 orët e fundit

T E

Itali, spitalet e tejmbushura rrezikojnë gjithë sistemin shëndetësor

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...