Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Cilët politikanë të njohur mbetën jashtë listave për deputet?

Në zgjedhjet e 14 shkurtit, disa nga politikanët e njohur, nuk do të jenë kandidatë për deputetë, ishte shef i grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje.

Por, në zgjedhjet e ardhshme, Rexhep Selimi, nuk do të jetë pjesë e listës së kandidatëve për deputetë të këtij subjekti.

Kjo pasi 10shi i UCK-së, ndodhët për gjykim në Hagë, ndërsa ky numër, mbeti përsëri në familjen Selimi.

Është Shqipe Selimi, ajo që tani ka marrë numrin 10 në listën e Vetëvendosjes.

Ndërkohë, për të qenë pjesë e legjislaturës së tetë, nuk do të provojnë as disa ish-deputetë të tjerë të Vetëvendosjes.

Elbert Krasniqi, Taulant Kryeziu e Zikreta Aliti, kanë mbetur jashtë listës për deputetë.

E në vend të tyre, për herë të parë do të garojnë Vasfije Krasniqi-Goodman, Avni Dehari, Donika Gërvalla, Lumnije Mikullovci, Ardian Gola dhe Adriana Matoshi.

Nderkohë në LDK, listës i mungon ai qe dikur ishte shef i Grupit Parlamentar të kësaj partie dhe 6 herë deputet, Ismet Beqiri.

Për këtë, vet Beqiri ka lajmëruar në Facebook disa ditë më parë.

Ndërkohë në listën e LDK-së, nuk do të jenë as Fatmir Rexhepi dhe Ilir Tasholli.

Por, brenda listës së saj, LDK ka futur kreun e AKR-së Behgjet Pacollin, dhe ekspertin e sigurisë, Nuredin Ibishin.

Me LDK-në, për deputet do të kandidojë zhytësi i njohur kosovar Ismajl Kasumi.

Kurse Partia Demokratike e Kosovës, në listën e saj, përveç kryetarit Kadri Veseli, nuk do ta ketë as nënkryetarin, Hajredin Kuçi.

Vet Kuçi, këtë e kishte pohuar në emisionin “Pressing” në T7.

E përvec tij, në zgjedhjet e parakohshme, nuk do të garojë as ish – deputeti, Fatmir Xhelili.

Kurse, në këtë listë, për herë të parë do të garojnë ish – analistët, Faton Abdullahu dhe Ardian Kastrati.

Në listën e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës nuk figuron emri i Gazmend Abrashit të AAK-së.

Kurse përveç tij, në listën e këtij subjekti, nuk është përfshirë as Donika Kadaj Bujupi.

Ndërsa kësaj liste, i janë bashkuar infektologu, Shemsedin Dreshaj dhe ish-analisti, Dardan Islami.

Postime të ngjashme

Çitaku e tronditur: Duriqi një prej gazetarëve më të guximshëm në Kosovë

S.B.

53 pacientë me koronavirus në Spitalin e Pejës, 11 në gjendje të rëndë

S.B.

Fjalimi shqip në Parlamentin serb, Vulin: Kamberin dua ta krahasoj me Esat Pashën, jo me Shaban Polluzhen që ishte vrasës

S.B.

Mbi 14 mijë zarfe me fletëvotime të refuzuara, KQZ: Ja arsyet

S.B.

814 gjoba anti-COVID të shqiptuara në 24 orët e fundit

S.B.

PE: Njihni Kosovën, Komisioni i Jashtëm kërkon edhe liberalizimin e vizave për qytetarët

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...