Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Cili është vendi me numrin më të madh të deputetëve LGBTIQ

Zhurnal Ads

Zgjedhjet e së shtunës së kaluar, konfirmuan qeverinë e drejtuar nga liderja popullore laburiste, Jacinda Ardern me një maxhorancë të konsiderueshme në Zelandën e Re.

Zelanda e Re numëron numrin më të madh të deputetëve të LGBTIQ në botë, duke kaluar nga shtatë në 12 në parlamentin me 120 vende, me 10% të deputetëve  lezbike, homoseksualë, biseksuale, transgjinore dhe queer.

Mes këtyre të fundit, tetë u zgjodhën në Partinë Laburiste dhe katër mes të Gjelbërve. Kjo i jep vendit përfaqësimin më të madh në botë duke kaluar Britaninë e Madhe që ka një proporcion prej 7%.

Zelanda e Re është vendi i parë në botë që njohu në vitin 1893 të drejtën e votës për gratë, pranoi në vitin 2005 martesat mes çifteve të të njëjtit seks dhe në 2013 legalizoi martesat homoseksuale.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Numri i viktimave nga tërmeti në Izmir të Turqisë rritet në 105

B M

COVID-19, Greqia mbyll dy qendra që u shërbejnë emigrantëve

admin

Vaksinimi në SHBA po mbetet prapa, paralajmëron Biden

S.B.

Princi i Suedisë Carl Philip dhe bashkëshortja e tij, pozitiv me COVID-19

S.B.

Sondazhi: Shumica e republikanëve besojnë se Biden fitoi për shkak të manipulimit të zgjedhjeve

S.B.

Zbulohet një version ndryshe i koronavirusit në Siberi

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...