Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Cili shtet në Evropë ka veturat më të reja

Veturat padyshim se tregojnë edhe standardin e një vendi. Dhe Luksemburgu, si një prej vendeve me të ardhurat më të mëdha për banor, ka veturat më të reja.

Në këtë vend, vjetërsia mesatare e veturave është 6 vjet e gjysmë, shumë larg mesatares në Bashkimin Evropian, që është 11 vjet e gjysmë.

Në Britani të Madhe mesatarja e vjetërsisë së veturave është tetë vjet, kurse në Austri 8 vjet e 3 muaj.

Sa i përket Evropës, veturat më të vjetra vozitën në rrugët e ish-shteteve të Bashkimit Sovjetik, si në Lituani (mesatarja 16 vjet e 8 muaj) dhe Estoni (16 vjet e shtatë muaj). Në Rumani, vend anëtar i BE-së, kjo mesatare është 16.5 vjet.

Në Rusi, mesatarja e vjetërsisë së veturave është 13.9, që është gati 2 vjet e gjysmë më e madhe se në BE. \ autoblog

Postime të ngjashme

Ferrari njoftoi një veturë të re revolucionare sportive për në fund të qershorit

Dafina Vidishiqi

Porsche 911 GT3 aktual mori një version më të rehatshëm Touring

Dafina Vidishiqi

Opel Astra i ri po vjen në fund të vitit

Dafina Vidishiqi

Edhe sa mund të vazhdoni vozitjen, nëse drita në tabelën e kontrollit të veturës tregon se po ju mbaron vaji?

Dafina Vidishiqi

Vetura unike e gatshme t’i dorëzohet pronarit, Bugatti La Voiture Noire u shit për 16.7 milionë euro

Dafina Vidishiqi

Toyota zhvendos prodhimin në Republikën Çeke

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...