Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

“Cirku Fluturues”, fiton çmimin kryesor në festivalin e filmit në Francë

“Cirku Fluturues” filmi me skenar dhe regji të Fatos Berishës ka fituar çmimin kryesor në War on Screen IFF, Francë.

Vjosa Berisha me anë të një postimi një rrjetin social Facebook ka bërë të ditur lajmin, shkruan lajmi.net.

“Cirku fluturues” është një komedi e errët e bazuar në një ngjarje të vërtetë nga fundi i viteve të ’90-ta e një grupi aktorësh nga Kosova, të cilët gjatë kohës së luftës në mënyrë ilegale kalojnë kufirin e Malit të Zi dhe të Shqipërisë për të marrë pjesë në një festival të teatrit në Tiranë.

Filmi “Cirku fluturues” bazohet në një ngjarje të vërtetë, të përjetuar nga vetë regjisori.

Në këtë film me rolet e tyre paraqiten aktorët: Armend Smajli, Tristan Halilaj, Afrim Muçaj, Shpëtim Selmani dhe Velibor Topic,  ndërsa në rolet dytësore: Luan Jaha, Shkumbin Istrefi, Armond Morina, Vedat Bajrami, Refet Abazi, Rita Gjeka, Romir Zalla, Fisnik Ademi, Rita Gjeka, Esela Pysqyli, Doresa Rexha, Maylinda Kasumovic, Krist Lleshi etj.

Postime të ngjashme

Prej të enjten kinemaja “Milenium” sërish fillon me punë

Dafina Vidishiqi

Stefoska: Kemi dërguar një letër interesi për programin e ri të BE-së për kulturë

Zekirija Haxhiu

Vdes Lisa Banes, nuk i mbijetoi plagëve të aksidentit

Lea Muslija

Evropa zë vendin kryesor në “Cartoon Xira 2021”

Lea Muslija

Inaugurohet biblioteka e Nju Jorkut

Lea Muslija

Mjeshtri shqiptar që bën drurin të nxjerrë tinguj në skenat e mëdha botërore

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...