Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

CIVILi u bën thirrje grupeve të tifozëve të mos përdorin gjuhë të urrejtjes dhe dhunë

Shkup, 7 tetor – Me rastin e ndeshjes së futbollit mes Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Kosovës, CIVILi apelon deri te të gjitha grupet tifozë të përmbahen nga përhapja e gjuhës së urrejtjes ose dhunës të cilat grupet tifozë i promovojnë në vazhdimësi dhe vite me radhë.

CIVILi angazhohet për një shoqëri në të cilën sundon liria, barazia dhe drejtësia, shoqëri në të cilë qytetaret dhe qytetarët ndjehen të sigurt dhe kanë besim në institucionet, ku siguria, liria e lëvizjes dhe e shprehjes garantohen me ligj dhe me funksionimin efikas të sistemit.

Një shoqëri në të cilën grupe të caktuara vazhdimisht bëjnë thrirrje dhe ushtrojnë dhunë mbi qytetarët, nuk mund të jetë e shëndoshë. CIVILi u bën thirrje institucioneve përkatëse urgjentisht ti sanksionojnë të gjitha grupet dhe individët që përhapin urrejtje dhe bëjnë thirrje për dhunë.

Postime të ngjashme

Arifi: Fillon rekonstruimi i rrugës lokale Tetovë-Bërvenicë

R Zh

Editorial: Sfidat kryesore të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut gjatë vitit 2021

R Zh

Ndërtimi i bulevardit “Bosnjë e Hercegovina” hyn në fazën përfumdimtare

R Zh

Gashi: Integrimi i përnjëhershëm dhe i plotë i Ballkanit Perëndimor në BE mund ta qetësojë rajonin tonë të trazuar

R Zh

Hristijan Mickoski pajtohet që rruga jonë e vetme është Bashkimi Evropian

R Zh

“Rusia e interesuar për të penguar perspektiven evropiane të Maqedonisë së Veriut”

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...