Agjencia Zhurnal.mk
Bota

CMG-ja, dokumentar për punën e sfidat e nje viti te veshtire

Në fillim të vitit 2021, Grupi Mediatik i Kinës (CMG) publikoi në platformat multimediale një dokumentar, ku i hidhet një vështrim punës qeverisëse dhe sfidave të shumta në vitin 2020.

Në këtë dokumentar vihet në dukje se vitin e kaluar, epidemia e COVID-19 solli një goditje të papritur në të gjitha aspektet e jetës shoqërore në Kinë, teksa në shumë krahina të vendit ndodhi fatkeqësia natyrore e përmbytjes. Para vështirësive të jashtëzakonshme dhe presionit të madh, qeveria kineze menaxhoi me sukses situatat e krijuara duke arritur mposhtjen e virusin, zhdukur varfërinë absolute dhe duke realizuar rritje ekonomike.

Dokumentari pasqyron gjithashtu përpjekjet që ka bërë Kina për të ndihmuar vendet e tjera në betejën antiepidemike. Ajo u ka dërguar 294 kontingjente ndihmash 150 vendeve dhe shtatë organizatave ndërkombëtare, si edhe ka çuar 262 punonjës shëndetësorë në 33 vende.

Një vend të veçantë zënë në dokumentarin e CMG-së edhe planet ambicioze të shpallura nga Pekini për realizimin e zhvillimit të gjelbër. Kina ka përcaktuar objektivin e arritjes së kulmit të lëshimit të dioksidit të karbonit deri në vitin 2030 dhe të asnjanësimit të karbonit deri në vitin 2060, duke mbajtur përgjegjësitë e saj ndërkombëtare për mbrojtjen globale të mjedisit.

Postime të ngjashme

Papa Françesku përfundon vizitën 4 ditore në Irak: Gjithmonë në zemrën time

S.B.

Në Danimarkë zbulohen 31 lloje të ndryshme të COVID

S.B.

Paralajmërimi i Faucit: Është shumë herët për t’i dhënë fund kufizimeve të vendosura nga COVID-19!

S.B.

Mianmar, dy protestues u vranë nga policia

S.B.

Shpërthimi i fuqishëm në Guinea Ekuatoriale, të paktën 15 persona të vdekur

S.B.

Rritet sërish numri i infektuarve me koronavirus në Evropë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...