Agjencia Zhurnal.mk
Bota

CMG-ja: Ekonomia kineze po ndihmon mëkëmbjen botërore

Niveli i PBB-së së Kinës për vitin 2020 ka kaluar mbi 100 trilionë juanë, duke arritur në 101.6 trilionë juanë, 2.3% më shumë se një vit më parë… Të dhënat e publikuara nga autoritetet kineze për rritjen ekonomike në 2020-n janë vlerësuar nga mediat e huaja si një arritje që tejkalon parashikimet.

Në një kohë kur COVID-19 po përhapet në mbarë botën, ekonomia botërore është në rënie të lirë, ekonomia kineze është në mëkëmbje të qëndrueshme dhe parashikohet të jetë ekonomia e vetme kryesore e botës që shënon rritje pozitive. Kjo ka një rëndësi të madhe edhe për ekonominë botërore. Bloomberg tha se që rritja e Kinës po ndihmon mëkëmbjen e ekonomisë globale.

Vënia e shpejtë nën kontroll e epidemisë, rifillimi i shpejtë i punës dhe prodhimit dhe realizimi i shpejtë i rritjes pozitive… këto 3 “të shpejta” të ekonomisë kineze në vitin 2020 kanë lënë një përshtypje të thellë për botën.

Vlen të përmendet që edhe pse është goditur nga epidemia, industritë e reja, gjendja e re e prodhimit dhe produktet e reja po zhvillohen shpejt në Kinë, duke treguar që struktura industriale e Kinës po përmirësohet vazhdimisht.

Krahas këtyre, investimet në sektorët e teknologjisë së lartë dhe në sektorë shoqërorë kanë patur rritje me mbi 10%. Kjo ka treguar përparime të reja në rregullimin e strukturës së kërkesave.

Kina e di mirë që përpara rreziqeve dhe sfidave, askush nuk mund të jetë i qetë. Prandaj, ajo i ka paraqitur botës projektin e zgjidhjes “komuniteti i fateve të përbashkëta të njerëzimit, realizimi i bashkëfitimeve dhe shpërndarjes së përbashkët”. Në vitin 2020, me vepra dhe mjete konkrete, Kina ka plotësuar kërkesat e popujve të botës për mallra kundër epidemike dhe punë nga shtëpia, duke luajtur rol të rëndësishëm për stabilizimin e zinxhirit global industrial dhe të furnizimit dhe për nxitjen e mëkëmbjes ekonomike botërore.

Në vitin e kaluar, shpejtimi i ndërtimit të portit të tregtisë së lirë në Hainan, nënshkrimi i marrëveshjeve të partneritetit të gjithanshëm rajonal, përfundimi i bisedimeve të marrëveshjeve të investimeve Kinë-BE… Një Kinë që po hapet pandërprerë po sjell shans më të madh për botën dhe po injekton energji më të madhe ndaj globalizimit ekonomik.

Postime të ngjashme

Rikthehen kufizimet në Evropë

T E

Vriten 11 persona në Meksikë

T E

Të paktën pesë të vrarë gjatë protestave në Mianmar

T E

Kufizime më të ashpra kundër Covid-19 në Lombardi

T E

Navalny raportohet se do ta vuajnë dënimin në një burg në afërsi të Moskës

T E

Mianmar, qindra të arrestuar në protestat kundër grushtit të shtetit

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...