Agjencia Zhurnal.mk
Bota

CMG-ja, produkte video për idetë e kinezëve të lashtë mbi qeverisjen

Grupi Mediatik i Kinës ka publikuar një seri videosh për të prezantuar mençurinë e kinezëve të lashtë lidhur me qeverisjen e vendit. Videot, nëpëmjet rrëfimeve ku bazohen citimet klasike të presidentit Xi Jinping, zbulojnë lidhjen dhe ndikimin e këtyre ideve të lashta në drejtimin e Kinës moderne. Thesari mijëvjeçar i kulturës kineze shërben edhe si burim frymëzues i propozimeve të udhëheqësit kinez për modelin e qeverisjes globale para sfidave të përbashkëta të njerëzimit.

Nëntë shprehjet e cituara janë përkatësisht: “Shfrytëzim i matur i burimeve natyrore”; “Kush fiton popullin, fiton vendin; kush humb popullin, humb vendin”; “Fjala duhet mbajtur, premtimi duhet përmbushur”; “Nëse përtërihesh një ditë, mund të përtërihesh përditë”, “Përpjekjet që bëhen sipas kushteve natyrore, sigurojnë më lehtë rezultate të dukshme”; “Për një lundrim të shpejtë mbi ujërat e pafundme detare, duhet të shpalosen të gjitha velat”; “Nëse nuk mund ta mposhtim lakminë (në botën e brendshme), si mund ta vëmë nën kontroll botën e jashtme?”; “Gërmimi i pusit të thellë nis nga një gropë e cekët” dhe “Pa aspirata nuk mund të bëhet asgjë”.

Klikoni linket e poshtme për videot origjinale. Njihni mençurinë e lashtë kineze.

http://albanian.cri.cn/video/doc/3187/20210506/659494.html

http://albanian.cri.cn/video/doc/3187/20210512/662097.html

http://albanian.cri.cn/video/doc/3187/20210517/664063.html

Postime të ngjashme

Sulmohet me raketa baza amerikane në Irak

Lea Muslija

Amerika bllokon pranimin e Ukrainës në NATO?

Lea Muslija

Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin

Lea Muslija

Paralajmëron OBSH: Bëni kujdes, pandemia s’ka marrë fund

Lea Muslija

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...