Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi Maqedoni

Çmimi blerës i duhanit nuk do të jetë nën 180 denarë, premton Hoxha

Shkup, 12 shkurt – Zhurnal.mk – Çmimi blerës i duhanit nuk do të jetë nën 180 denarë, i ka qetësuar kultivuesit e duhanit ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujrave, Arjanit Hoxha.

Ai ka deklaruar se të hënën do të takohet me Lidhjen e prodhuesve të duhanit, Bordin protestues dhe kompanitë blerëse ku do të harmonizohet metodologjia për shpërndarjen e 5 milionë eurove për ndihmë ndaj kultivuesve të duhanit.

“Atë që e premtuam para një muaj, çmimi mesatar nuk do të jetë nën 180 denarë. Me këto mjete do të mundohemi t’u ndihmojmë kultivuesve të duhanit për shkak të vitit të vështirë”, tha Hoxha.

Ka vlerësuar se prioritet është blerja e duhanit për të cilin janë marrë vesh, ndërkaq për tepricën do të konsultohen në mënyrë shtesë.

Postime të ngjashme

Zaev përkujton viktimat dhe uron kryengritjen e Ilindenit

Z H

Tërmet në Kosovë, ndjehet në RMV dhe Sërbi

D V

Moti përvëlues “ngulfat” vendin, 80-100 intervenime të Ndihmës së Shpejtë

D V

Monitorim ndërkombëtar i proceseve gjyqësore

D V

Arkitekti z. Dashmir Arifi kandidat i PDSH-së për kreun e Komunës së Bogovinës

D V

Maqedonia e Veriut përballe me mungesën e punëtorëve

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...