Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Çmimi i PS5 në internet shkon deri në 10 mijë dollarë

Gjenerata e re e konzollave Xbox dhe Playstation ka dalë zyrtarisht në shitje në shumicën e vendeve, dhe shumë prej tyre kanë probleme në përpjekjen për të arritur lojën e tyre të brezit të ri për shkak të një mungese të madhe të konzolave. 

Përkundër faktit se kapaciteti i prodhimit u dyfishua, çdo tastierë sapo arriti në dyqan ajo u shit menjëherë, transmeton Telegrafi.

Kjo situatë, me fansa të shumtë që vazhdimisht përpiqen të marrin lojën e tyre, ka lejuar që biznesi i rishitjes në internet të lulëzojë.

Të ashtuquajturit “skalpers”, njerëzit që blejnë shumë mallra vetëm me qëllim të rishitjes, shesin tastiera Playstation 5 në platformën eBay, si dhe Xbox Series X me çmime astronomike, për 10-15 herë më shumë se 500 dollarë, siç rekomandohet nga prodhuesi.

Aktualisht, një kërkim për Playstation në eBay jep deri në 8,700 rezultate, dhe çmimi fillestar është 800 dollarë.

Çmimi i konsolës Playstation 5 këtu arrin vlera të mëdha, çmimi prej 5,000 dollarësh është i pranishëm në një numër të madh të shitësve, dhe ekziston gjithashtu një numër i fortë i atyre që shesin konsolën për më shumë se 10,000 dollarë,  e cila është me të vërtetë një shumë e madhe.

Situata me Xbox Series X është e ngjashme, kështu që vetëm një tastierë kushton nga 5,000 deri në 8,000 dollarë.

Postime të ngjashme

Tibet, hekurudha e shpejtësisë së lartë do të hapet në korrik

Z H

Tesla po ndërton një projekt të magazinimit të energjisë 100MW në Teksas

S.B.

Vlera e Apple bie nën 2 trilion dollarë!

S.B.

WhatsApp ndalon së punuari për disa telefona: A është i juaji në mesin e atyre?

S.B.

PayPal blen Curv, kompaninë për sigurinë në kriptovaluta

S.B.

Twitter së shpejti edhe me “Undo Send”, për tërheqjen e postimeve brenda 5 sekondave

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...