Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Cooke: Heqja e patentave të vaksinave nuk i zgjidh problemet e pandemisë

Kreu i Agjencisë Europiane të Barnave (EMA), Emer Cooke tha se pezullimi i mbrojtjes së pronës intelektuale për vaksinat antiCOVID-19 nuk do t’i zgjidhte problemet kritike të pandemisë.

“Një veprim i tillë, që ka qenë një temë e nxehtë në Europë, pas mbështetjes nga Uashingtoni të kësaj ideje, gjithashtu, nuk do të krijonte një mjedis për risitë, që duhen falenderuar për vaksinat”, tha Cooke në një intervistë për mediet europiane.

BE-ja e ka hedhur poshtë idenë, duke thënë se nuk e sheh atë si “një zgjidhje magjike”.

Në vend të kësaj, BE po bën kryesisht fushatë për heqjen e shpejtë të kufizimeve që parandalojnë eksportin e vaksinave të tilla.

Cooke ishte gjithashtu skeptike në lidhje me diskutimet mbi dhënien fund të kufizimeve dhe lejimin e lirive të plota për të vaksinuarit.

“Nuk mund të thuash kaq thjesht se, kur të kesh marrë dy dozat e vaksinës, mund të lëvizësh lirshëm. Nëse do ta kishim marrë COVID-19 seriozisht që nga fillimi, mbase mund të ishim në një situatë tjetër”, shtoi kreu i EMA-s.

Cook bëri thirrje për ruajtjen e vigjilencës dhe për të mësuar më shumë “se si të merremi me çfarëdo që të jetë varianti i ri i jetës normale”./atsh

Postime të ngjashme

Merkeli për dozë të dytë mori një vaksinë tjetër, jo AstraZeneca-n

Bekim Laçi

Hong Kong: Nis gjyqi i parë nën Ligjin e ri për siguri kombëtare

Bekim Laçi

Republikanët në SHBA bllokojnë projektligjin për reforma zgjedhore

Bekim Laçi

Miliona persona u kthyen në milionerë gjatë pandemisë

Bekim Laçi

Polici amerikan nuk ndahet së qari pasi u detyrua ta vrasë 19-vjeçaren – familja “ia fal gjakun”

Dafina Vidishiqi

Fauci: Varianti Indian, kërcënimi më i madh në luftën kundër Covid-19

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...