Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Core i9-11900K është procesori më i fuqishëm i Intel për 2021

Zhurnal Ads

Megjithatë kanë bërthamat e reja Cypress Cove të cilët sjellin përmirësime nga dizajnët 10-nanometër tek prodhimi 14-nanometër. Kështu Intel ka rritur shpejtësinë dhe sjellë grafikat e integruara Intel Xe.

Procesori flagship i Intel për 2021 është Core i9-11900K i cili do të dalë në shitje në tremujorin e parë të vitit. Prodhuesi i çipeve tregoi atë çfarë po vjen këtë vit në konferencën CES.

Core i9-11900K ka 50% më shumë performancë grafike dhe 19% më shumë instruksione për cikle (IPC).

Me 8 bërthama dhe 16 threads, Core i9-11900K  ka frekuencë maksimale deri në 5.3Ghz. procesori ka mbështetje për memorien RAM DDR4 3200Mhz, një total prej 20 linjash PCIe 4.0.

Intel nuk dha informacione dhe datës së shitjeve e as kostos që do të ketë. Pavarësisht se është gjenerata e 11-të, çipet e reja Rocket Lake-S janë teknikisht çipe 14-nanometër, pra nuk përdorin arkitekturën 10-nanometër.

Megjithatë kanë bërthamat e reja Cypress Cove të cilët sjellin përmirësime nga dizajnët 10-nanometër tek prodhimi 14-nanometër. Kështu Intel ka rritur shpejtësinë dhe sjellë grafikat e integruara Intel Xe.

Sipas Intel kalimi nga konfigurimi me 10 bërthama dhe 20 threads të Core i9-10900K në 8 bërthama dhe 16 threads në Core i9-11900K është për shkak se çipet 10-nanometër mund të akomodojnë aktualisht vetëm 8 bërthama. /PCWorld Albanian

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Zoom mundēson thirrje pa limit pēr festat e fundvitit

S.B.

A mbaron shpejt bateria e telefonit tuaj? Ja se kush e shpenzon më së shumti atë!

admin

Realme prezanton modelin e lirë C17 me një bateri të qëndrueshme

admin

A është e dëmshme ta mbushim telefonin gjatë tërë ditës?

admin

Përveç PlayStation 5, Sony po sjell edhe Xperia 5 II

admin

Përveç iPhone 12, çfarë tjetër pritet të prezantohet në ngjarjen kryesore të Apple?

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...