Agjencia Zhurnal.mk
Bota

COVAX dhe NOVAVAX arrijnë marrëveshje për 350 milion vaksina Anti-Kovid

Pajisja për ndarjen e vaksinave antiCOVID-19, COVAX, ka hyrë në një marrëveshje me kompaninë amerikane të bioteknologjisë “Novavax” për të siguruar 350 milionë doza të vaksinës së tyre kandidate, që do të fillojnë të shpërndahen në tremujorin e tretë.

“Furnizimi i vaksinës pritet të fillojë në tremujorin e tretë të vitit 2021, sapo Novavax të ketë marrë autorizimet e kërkuara rregullatore. Dorëzimet do të vazhdojnë më pas gjatë gjysmës së dytë të këtij viti dhe deri në vitin 2022”, tha Aleanca e Vaksinave (Gavi), në një njoftim për shtyp.

Marrëveshja e blerjes paraprake, e nënshkruar sot, vijon një memorandum mirëkuptimi të nënshkruar në shkurt nga Gavi dhe Novavax, që garantoi hyrjen në një total kumulativ prej 1,1 miliard dozash të vaksinës Novavax, raporton ATSh.

Dozat e tjera (750 milionë) do të vijnë nga një marrëveshje blerjeje me Institutin e Serumit të Indisë (SII).

Novavax ka rënë dakord, gjithashtu, të sigurojë doza shtesë në rast se SII nuk mund të japë dozat e pritura të vaksinës.

Administrimi i vaksinës kandidate NVX-CoV2373 nga Novavax nuk është autorizuar ende në asnjë vend.

Postime të ngjashme

Biden emëron Thomas Knids ambasador të SHBA-së në Izrael

Dafina Vidishiqi

Gjermania ka një kompjuter kuantik, Merkel e quan atë një “mrekulli”

Dafina Vidishiqi

Policët belgë që ruajtën Bidenin në Bruksel nga ndonjë sulm i mundshëm me dron – ata përdorën pushkë unike

Dafina Vidishiqi

Samiti Biden-Putin: Do të zgjasë deri në pesë orë në një vilë pa ushqim

Dafina Vidishiqi

Wuhan, flet për herë të parë shkencëtarja e lakuriqëve të natës, ja çfarë deklaron

Dafina Vidishiqi

Harris në Bruksel: Së bashku ta forcojmë demokracinë në botë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...