Agjencia Zhurnal.mk
Bota

COVID-19, Greqia fut në shtetrrethim Kozanin

Autoritetet greke vendosën të enjten njësinë rajonale të Kozani në Greqinë nën bllokim pasi e kategorizuan atë si niveli 4 ose i kuq, në një sistem të shkallëzuar për nivelin e transmetimit të koronavirusit dhe potencialin për përhapjen e tij.

Kozani ishte zona e parë që u fut në nivelin e kuq, duke treguar nivelin më të lartë të rrezikut për transmetimin e virusit dhe është i pari që hyn në bllokim gjatë valës së dytë të pandemisë, njofton Kathimerini.

Nga e premtja deri më 29 tetor, një mori kufizimesh do të zbatohen në zonë. Këto përfshijnë përdorimin e detyrueshëm të maskave të fytyrës kudo, ndalimin e tubimeve publike dhe private dhe ndalimin e udhëtimeve jashtë rajonit. Dyqanet, palestrat, gjykatat, restorantet, kinematë, muzetë dhe vendet arkeologjike do të mbyllen.

“Ne jemi në një fazë shumë kritike të pandemisë,” tha Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile Nikos Hardalias. “Aktivizimi i alarmit të nivelit 4 për Kozanin i bie këmbanava të alarmit për të gjithë ne, në të gjithë vendin,” tha ai.

Niveli i gatishmërisë në Kozani u rrit, tha ai, për shkak të shfaqjes së dhjetëra “grupe” të infeksioneve të vogla në rajon.

Vetëm të enjten, 22 infeksione të reja u raportuan në Kozani, me më shumë se 200 raste aktive në zonë.

Kishte gjithashtu shqetësime në lidhje me pandeminë, me raste të reja që tejkaluan përsëri shifrën 400 dhe vdekje të reja me numra dyshifrorë përsëri.

Organizata Kombëtare për Shëndetin Publik (EODY) njoftoi për 453 infeksione të reja, 207 prej tyre në Atikë dhe 13 vdekje të reja, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në të gjithë vendin në 23,947 dhe numrin e vdekjeve në 482. Një total prej 82 pacientësh me Covid-19 janë intubuar.

Gkikas Magiorkinis, një profesor asistent i epidemiologjisë në Universitetin e Athinës, tha se rritja e vdekjeve ishte “rezultat i aktivitetit që pamë me virusin 15 ditë më parë”.

Ai tha se viktimat ishin të gjithë njerëzit e moshës mbi 70 vjeç me sëmundje si dementia, diabeti ose me probleme të zemrës ose mushkërive.

Postime të ngjashme

Biden tërheq nga procesi në Senat kandidaten për shefe të buxhetit

S.B.

​Gjendja me COVID-19 në Mal të Zi, Gjukanoviq thirrje të mbyllen kufijtë

S.B.

Kroacia nuk do të presë BE, qeveria ka kërkuar dokumentacionin për importin e vaksinave ruse

S.B.

Biden u bën thirrje shteteve amerikane që mësuesve t’u japin përparësi për vaksinim

S.B.

Shteti Islamik merr përgjegjësinë për vrasjen e tri punëtoreve të televizionit afgan

S.B.

Çfarë është pasaporta e BE-së për vaksinim?

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...