Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Covid-19/ Greqia nis shtetrrethimin më të rreptë deri më 11 janar

Qeveria greke njoftoi të shtunën një mbyllje njëjavore të të gjitha bizneseve me pakicë që u lejuan të hapeshin gjatë pushimeve, si dhe mbylljen e të gjitha vendeve të besimit, për t’u përgatitur për rihapjen e shkollave, shkruajnë mediat greke.

Vendimi u mor nga Kryeministri Kyriakos Mitsotakis dhe nga qeveria për “shkaqe parandalimi”, për të shmangur një rritje të ngarkesës virale në mënyrë që shkollat e të gjitha niveleve të mund të rihapen më 11 janar, sipas zëdhënësit të qeverisë Stelios Petsas, i cili bëri njoftimin.

Pavarësisht nga një rënie e fundit e infeksioneve të reja, sistemi shëndetësor është ende nën presion nga numri i pacientëve që po kurohen.

Kufizimet nënkuptojnë që modeli “kliko dhe merr” – që klientët të marrin fizikisht mallin që kanë blerë në internet ose me telefon në hyrjet e dyqaneve do të pezullohen, ndërsa parukierët, sallonet e thonjve dhe dyqanet e librave do të mbyllen. Peshkimi dhe gjuetia është gjithashtu e ndaluar.

Në të njëjtën kohë, Petsas tha se ora e kufizimit të natës do të kthehet në orën 21:00. deri në 5 të mëngjesit për një javë. Njerëzit që punojnë me turne natën janë të përjashtuar nga ora e ndalimit por duhet të jenë në gjendje të tregojnë një leje nga punëdhënësit e tyre nëse ndalet gjatë një kontrolli policor.

Masat zbatohen që nga e diela, 3 janar, duke filluar në 6 të mëngjesit dhe deri në 6 të mëngjesit të hënën që vjen më 11 janar, tha zëdhënësi i qeverisë.

Shitësit me pakicë dhe kishat do të lejohen të rihapen së bashku me shkollat në 11 janar, me të njëjtat rregulla të distancës shëndetësore dhe shoqërore që zbatoheshin para pushimeve, shtoi Petsas.

Partitë e opozitës kritikuan qeverinë dhe e akuzuan atë për dërgimin e sinjaleve kontradiktore për një popullsi të kujdesshme, që po vërtitet midis optimizmit dhe alarmit.

Ministri i Shtetit Giorgos Gerapetritis, një ndihmës i ngushtë i Mitsotakis, kishte lënë të kuptohet qartë për vendosjen e përkohshme të një bllokimi më të rreptë në një intervistë me Kathimerini, botuar të shtunën.

“Ne nuk do të hezitojmë të marrim vendime të vështira, të sakrifikojmë ndonjë aktivitet tjetër ekonomik ose shoqëror ose të kufizohemi më tej në mënyrë që t’i japim përparësi kthimit të sigurt të studentëve në klasa“, tha ai.

Ministri i shtetit përmendi gjithashtu një vendim të fundit nga Këshilli i Shtetit, gjykata më e lartë administrative e vendit, duke thënë se kërkesa që studentët të vaksinohen para se të ndjekin shkollën është në përputhje me Kushtetutën Greke.

Kjo do të ndodhë kur vaksinat t’u vihen në dispozicion studentëve, diçka që nuk është planifikuar të ndodhë para qershorit, përveçse nëse qeveria i ndryshon planet që ka bërë.

Nga nisja e pandemisë, vendi helen numëron 140,099 të infektuar me Covid-19 nga të cilët 4957 kanë humbur jetën.

Postime të ngjashme

Qeni robot që do të ndihmojë policinë

T E

Izraeli ndihmon me vaksina anti-Covid shtetet që do të hapin ambasada në Jerusalem

T E

Gjermania dënoi spiunin sirian të Bashar al-Assad për krime kundër njerëzimit

T E

Administrata e Bajdenit do të shpërndajë 25 milionë maska

T E

BE e ndarë rreth certifikatës për vaksinim

T E

Vijon rritja e shifrave në Itali, autoritetet i thonë jo hapjes së aktiviteteve argëtuese

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...