Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Covid-19 ka shkaktuar 2 mijë viktima, por në këtë shtet e injorojnë

Që pas përfundimit të muajit të shenjtë të Ramazanit në maj, jeta në Kabul i është rikthyer normalitetit, edhe pse normat e infektimeve nga koronavirusi mbeten të larta.

Mes qytetarëve duket se ka një mendim të përbashkët që mbështesin të gjithë, pas viteve të tëra të luftës dhe paqëndrueshmërisë, virusi është vetëm një nga vështirësitë e shumta që kanë kaluar qytetarët e Afganistanit.

Shumë qytetarë në kryeqytetin afgan as që duan t’ia dinë për të zbatuar rregullat që i zbaton e gjithë bota në këtë situatë pandemie. Edhe pse kjo situatë nuk është shumë larg vendit tonë, ku një pjesë e qytetarëve vijojnë të mos mbajnë maskë apo të zbatojnë distancën sociale.

Deri tani, në Afganistan janë konfirmuar mbi 50 mijë raste, ndërsa janë raportuar të vdekur edhe 2 mijë persona të prekur me koronavirus. Megjithatë, këto janë vetëm shifrat zyrtare, shkruan “Business Insider”, pasi pjesa më e madhe e të infektuarve e kalojnë virusin të izoluar në shtëpi.

Postime të ngjashme

Italia në alarm nga mutacioni i ri: Fëmijët e kopshteve dhe shkollave po injektojnë në masë familjet e tyre

T E

Falsifikoi rrëmbimin e tij për të shmangur shkuarjen në punë

T E

Sllovakia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

T E

Siria dënon sulmet amerikane kundër milicive pro-iraniane

T E

Në dyshim plani i Netanyahut për t’u dhuruar vaksina shteteve mike

T E

Ish-mbreti spanjoll paguan 4.4 milionë euro, pas skandaleve

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...