Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Covid-19/ Kina synon administrimin e 560 milionë dozash vaksine deri në qershor

Kina ka në plan të administrojë 40 doza vaksinash Covid-19 për 100 persona deri në fund të qershorit, deklaroi eksperti kryesor i sëmundjeve të frymëmarrjes në Kinë, Zhong Nanshan. Shifra përkthehet në 560 milionë doza të vaksinave Covid-19 që do të administrohen, bën të ditur “Global Times”.

Deri në fund të shkurtit, rreth 52 milionë doza të vaksinave Covid-19 u administruan në Kinë, tha Zhong gjatë një forumi në internet me titull “Rruga e shpejtë për rimëkëmbjen: Bashkëpunimi SHBA-Kinë për parandalimin dhe trajtimin e Covid-19”. Forumi u organizua nga Instituti “Brookings’ me bazë në Uashington dhe Universiteti Tsinghua në Pekin.

Zhong përmendi se Qendra Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ka plane për të administruar 40 doza për 100 njerëz deri në fund të qershorit, duke shtuar se koha është ende e nevojshme për të arritur imunitetin e tufës.

Sa i përket kohës kur bota do të kthehet në normalitet, Gao Fu, drejtori i CDC të Kinës, tha në forum se jeta kurrë nuk do të kthehet në normalitet si më parë, por ne mund të arrijmë diçka afër verës së vitit të ardhshëm.

Zhong tha se çelësi për arritjen e një lloj normaliteti është marrja e vaksinës.

Postime të ngjashme

14 palestinezë dhe tre policë izraelitë janë plagosur gjatë përleshjeve në Jeruzalem

N E

Amnesty International i ka kërkuar falje figurës ruse të opozitës Alexei Navalny

N E

Australia do të heqë ndalimin për shtetasit e saj që kthehen nga India

N E

Pfizer do të kërkojë autorizimin e përdorimit të vaksinës për fëmijët e moshave 2 deri në 11 vjeç

N E

Tensionohet situata në Liginën e Preshevës

N E

Nëse nuk vihet nën kontroll Kovid-19 në Indi, do të jetë një kërcënim serioz për pjesën tjetër të botës

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...