Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

COVID-19 “kyç” Parlamentin/ Kuvendi pret përgjigje nga Komiteti i Ekspertëve

Masat e reja kundër pandemisë së koronavirusit kanë çuar në mbylljen e Kuvendit të Shqipërisë.

Kryetari i Parlamentit Gramoz Ruçi ka anuluar seancën e parashikuar nesër për shkak se Komiteti i Ekspertëve një ditë më parë vendosi të ndalojë mbledhjen e më shumë se 10 personave në vende të hapura dhe të mbyllura.

Meqenëse ditën që ka Parlamenti në sallën e Kuvendit mblidhen me shumë se 100 deputetë, kryeparlamentari Ruçi i ka kërkuar mendim Komitetit të Ekspertëve se si duhet vepruar me seancat plenare.

Prej muajit mars, kur Shqipëria u prek nga pandemia e koronavirusit, Parlamenti ndryshoi mënyrën e punës duke i zhvilluar mbledhjet e komisioneve online, por në seancat plenare deputetët mblidheshin fizikisht duke mbajtur maska e duke respektuar distancën prej 2 metrash nga njëri-tjetri.

E vetmja rrugë që Parlamenti të rinisë punën është që Komiteti i Ekspertëve të përjashtojë seancat nga kufizimet për shkak të pandemisë.

Postime të ngjashme

Meta kujton Ditën e Çlirimit të Kosovës: Dita për të nderuar luftën e drejtë të UÇK-së

Dafina Vidishiqi

Rama uron 30 vjetorin e Partisë Socialiste

Dafina Vidishiqi

Mandati 2 vjeçar në Këshillin e Sigurimit, Nesho: Një shans për Shqipërinë

Dafina Vidishiqi

Gara e 13 qershorit, Basha: Do të dalim më të bashkuar për të vazhduar betejën

Dafina Vidishiqi

Rama publikon videon: Ja çfarë ndodhi sonte në mes të Tiranës

Dafina Vidishiqi

A do dekretojë Meta qeverinë Rama 3?

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...