Agjencia Zhurnal.mk
Bota Covid 19

Covid-19: Selaniku drejt mbylljes si në mars, propozohen masa të reja më të rrepta

Zhurnal Ads

Në Selanik është vendosur ‘alarmi i kuq’ përsa i përket epidemisë së koronavirusit.

Dhjetra pacientë të sëmurë rëndë ndodhen në spitale.

1,300 raste të reja u regjistruan vetëm gjatë fundjavës – dhe presioni mbi sistemin shëndetësor, veçanërisht në Njësinë e Kujdesit Intensiv, çon në një plan të synuar emergjence dhe rrit mundësinë e një bllokimi total.

Ky alarm është dhënë nga Ministri i Shëndetësisë Vassilis Kikilias i cili vizitoi qytetin ditën e sotme.

Duke folur para gazetarëve, Z. Kikilias tha se ai do t’i sugjeronte Kryeministrit që të merren masa të mëtejshme për Selanikun, në mënyrë që të zvogëlojë shpërndarjen.

“Epidemia po përhapet me shpejtësi në Selanik. Unë e kuptoj, stresin dhe lodhjen, por shëndeti publik është mbi të gjitha. Qeveria u ra kambanave në kohë, por disa nuk i dëgjuan. Ne jemi të detyruar të kufizojmë shpërndarjen ” sqaroi ai .

Ndërsa kryetari të Bashkisë së Selanikut Konstantinos Zervas u shpreh:

“Ne jemi në luftë tani dhe duhet të shohim sot se si e trajtojmë të keqen. Masat që janë marrë marrin kohë derisa situata të jetë më mirë, megjithatë, duke pasur parasysh numrin e madh të rasteve, do të duhet të marrim masa edhe më të rrepta. Unë tashmë kam sugjeruar një ndalim të trafikut më herët në orën 8-9 të mbrëmjes por gjithashtu një ndalim të udhëtimit brenda dhe jashtë prefekturës. Nuk është një bllokim universal, shitja me pakicë do të jetë e hapur, shërbimet janë të hapura, nuk do të kërkohet asnjë SMS për të dalë “.

Ndërsa duke dashur të përshkruaj fenomenet e grumbullimit që regjistrohen çdo natë në sheshe dhe jashtë, ai theksoi se ” çdo ditë ne mbledhim 3-4 herë më shumë mbeturina në vende publike “.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

SHBA raporton mbi 180 mijë raste të reja me COVID-19

S.B.

Von der Leyen: Ditët e ardhshme, vendimtare për BE-në e Britaninë

S.B.

Guatemala: Së paku 50 të vdekur nga stuhia Eta

H S

Kryeministri pro-rus i Moldavisë jep dorëheqjen pas protestave

T E

Balotazhi në SHBA, Biden dhe Trump fushatë në orët e fundit para zgjedhjeve

S.B.

Rajoni i Bavarisë në Gjermani do të forcojë masat kundër koronavirusit

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...