Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Covid -19,teste të shpejta falas dy herë në javë në të gjithë Anglinë

Qeveria britanike ofron, nga e premtja, 2 teste të shpejta në javë për të gjithë qytetarët e Anglisë.


Bëhet fjalë për tamponë të cilët nxjerrin rezultatin brenda 30 minutave, dhe aksesohen nga farmacitë e vendit falas.

Ndërkohë të shumta kanë qenë reagimet nga kritikët, të cilët cilësuan testet e shpejta “skandaloze” dhe humbje parash.

Pritet që ky vendim të ndihmojë në përshpejtimin e hapjes së vendit.

Diskutohet se pas 12 prillit qeveria angleze të shqyrtojë probabilitetin e rihapjes, duke filluar nga restorante dhe baret në ambiente të hapura.

Kryeministri Boris Jonson ka propozuar formatimin e pasaportës Covid, në të cilën do shënohët nëse personi është i vaksinuar ose jo, nëse është i imunizuar në mënyrë natyrale osë nëse ka rezultuar negativ.

Opozita britanike ka refuzuar përdorimin e pasapotës Covid. Ndërsa Jonson deklaron “Ne vazhdojmë të bejmë përparim të mirë në programin tonë të vaksinave”.

Postime të ngjashme

Arabia Saudite nuk do të pranojë asnjë person nga jashtë për kryerjen e Haxhit këtë vit

Dafina Vidishiqi

COVID-19 në SHBA: 431 të vdekur në 24 orët e fundit

Dafina Vidishiqi

Joe Biden i dhuron Boris Johnsonit një biçikletë me ngjyra të flamurit të Britanisë së Madhe

Dafina Vidishiqi

BE dritë jeshile pasaportës dixhitale të vaksinimit

Dafina Vidishiqi

G7-ta me projekte infrastrukturore kundrejt Kinës

Zekirija Haxhiu

SHBA, 431 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...