Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Covid/ SHBA: Kina jo transparente, duam të shohim raportin e OBSH

Departamenti i Shtetit i SHBA ka akuzuar Kinën se nuk ka qenë transparente, “të paktën deri më tani”, për origjinën e koronavirusit.

Po ashtu Amerika kërkoi që të ketë raportin e OBSH-së për ta analizuar atë me ekspertet e vet.

“Është e qartë, kinezët, të paktën deri më tani, nuk kanë ofruar transparencën e nevojshme për ne dhe bashkësinë ndërkombëtare në mënyrë që të mund të parandalojmë që këto lloj pandemish të mos përsëriten,” tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit,Ned Price, në një deklaratë në Twitter.

Një ditë më parë ekipi i OBSH që beri 4 javë hetime në Kine dhe vecanërisht në Wuhan, bënë të ditur se Covid-19 nuk kishte dalë nga laboratori ndonëse origjina e tij mbetet ende për tu konfirmuar./VP

Postime të ngjashme

Vaksina ruse ‘Sputnik V’, problemi më i ri i Italisë

D V

Shkon në gjashtë numri i viktimave nga zjarret në Turqi

D V

Erdogan: Vazhdojnë përpjekjet për shuarjen e 14 zjarreve pyjore

D V

Zjarre në Itali, Spanjë dhe Turqi

D V

Ekspertët në SHBA rekomandojnë që gratë shtatzëna të vaksinohen kundër COVID-19

D V

Në SHBA rekomandohet vaksinimi kundër COVID-19 i grave shtatzëna

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...