Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Covid, vaksina CoronaVac jep përgjigje imunitare

“CoronaVac”, një vaksinë potenciale e paaktivizuar kundër Covid-19, e zhvilluar nga kompania biofarmaceutike kineze “Sinovac Biotech”, ka dalë të jetë e sigurt dhe e tolerueshme dhe mund të japë një përgjigje të shpejtë imunitare, duke marrë parasysh rezultatet e studimeve klinike të fazës së parë dhe të mesme të publikuara nga revista shkencore “The Lancet Infectious Diseases”, shkruan “Xinhua”.

Niveli i antitrupave i shkaktuar nga vaksina ishte më i ulët sesa ai që u gjet te pacientët të cilët janë rikuperuar nga Covid-19, duke treguar gjithsesi se ishte në gjendje të mbronte trupin e njeriut nga invektimi prej koronavirusit.

Postime të ngjashme

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

Macron: Vizitori i parë i kancelares në Berlin

Dafina Vidishiqi

BE humb betejën ligjore ndaj kompanisë AstraZeneca për furnizimin me vaksina

Dafina Vidishiqi

Udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar do të duhet të hyjnë në karantinë me të mbërritur në Itali

Dafina Vidishiqi

Guterres riemërohet Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Dafina Vidishiqi

Minatorët gjejnë diamant në Botsvana, mund të jetë i treti më i madh në botë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...