Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ç’po ndodh në Itali? Mafia nxit protesta të dhunshme kundër bllokimit

Zhurnal Ads

Mafia italiane po bën gjithçka që mundet për të parandaluar që koronavirusi të dëmtojë aktivitetin e tyre, dhe ka orkestruar dhunë në protestat kundër bllokimit, raporton prestigjozja Politico.

Sipas autoriteteve italiane, turma planifikoi dhe drejtoi demonstrata në Napoli, të cilat kaluan në dhunë dhe sulme ndaj policisë të premten. Protesta të ngjashme janë zhvilluar në të gjithë vendin për katër ditët e fundit, ku  pronarët e lokaleve dhe restoranteve shprehin shqetësime se masa më të rrepta, të sjella nga qeveria për të kundërshtuar një rritje të rasteve të koronavirusit në vend, do të shkatërrojnë bizneset e tyre.

Ndërsa trazirat ekonomike të shkaktuara nga kriza kanë paraqitur mundësi që mafia të kapë firmat e goditura, bllokimi  i kufijve dhe kufizimet janë një lajm i keq, sepse kontrollet e rritura të policisë kufizojnë lirinë e mafisë për të vepruar. Policia vlerëson se me mbylljen e jetës së natës në Itali, të ardhurat e drogës së mafies Camorra do të goditen deri në 60 përqind.

Të Dielën, Kryeministri Giuseppe Conte njoftoi një shtrëngim të mëtejshëm të masave duke përfshirë mbylljen e restoranteve dhe bareve pas orës 06:00 pasdite. Campania, Lazio dhe Lombardia, tre rajonet me shifrat më të larta të infektimeve në Itali  kanë miratuar shtetrrethim natën në përpjekje për të ngadalësuar ritmin rritjes së numrit.

Në protestën e së premtes në Napoli, policia identifikoi anëtarët e njohur të katër familjeve mafioze Camorra të cilët mendohet se drejtojnë dhunën. Protestuesit hodhën gurë ndaj policisë si dhe sulmuan oficerët brenda makinave të tyre dhe dëmtuan automjetet me shkopinj. Disa gazetarë u sulmuan gjithashtu. Vincenzo de Luca, guvernatori rajonal, i përshkroi ngjarjet si “luftë guerile”, shkruan Politico, përcjell abcnews.al.

Kryeprokurori antimafia, Federico Cafiero De Raho, i tha gazetës lokale Il Mattino se “200 skuter ndoqën demonstrimin dhe më pas në vijim të një sinjali të rënë dakord, lëshuan sulmin ndaj autoriteteve”.

“Dhuna ishte e një niveli intensiteti që nuk është sjellje e pronarëve të restoranteve, as të biznesit dhe as të punëtorëve,” tha ai, duke shtuar se protestuesve paqësorë iu bashkuan anëtarë të ekstremit të djathtë dhe anarkistë.

“Ajo që ndodhi përfaqëson një sulm të vërtetë, të prekshëm ndaj shtetit.” De Luca ththeksoi se protesta nuk kishte të bënte me shqetësime të ligjshme nga bizneset në lidhje me shtetrrethimin e sjellë të premten dhe ishte planifikuar dhe koordinuar për të paktën një javë në mediat sociale.

Giuseppe Antoci, presidenti i Fondazione Caponnetto, një qendër kërkimore mafioze, tha se klanet e turmës kundërshtojnë ndalimin e ditës dhe bllokimet sepse rritja e kontrolleve dhe mbylljeve të policisë ndikon në aftësinë e tyre për të kërkuar pagesa zhvatjeje dhe çojnë në uljen e të ardhurave nga shitja e drogës. “Ata u shkatërruan nga bllokimi i parë,” tha ai.

Klanet mafioze po përdorin gjithashtu protestat për të nxitur zemërimin e një mosbesimi të përgjithshëm ndaj shtetit, tha ai. “U përshtatet e tyre krijojnë një klimë konflikti midis njerëzve dhe shtetit. Ato tregojnë se shteti nuk është aty për ju dhe ofrojnë t’ju ndihmojnë. Duke vepruar kështu, ata zgjerojnë rrjetin e tyre të aleatëve”.

“Nëse një shef mafie paguan për dyqanin tuaj të supermarketit kur jeni në krizë, ai bëhet dashamirësi juaj,” shpjegoi ai. “Ekziston rreziku që të kthehemi 30 ose 40 vjet mbrapa kur udhëheqësit mafiozë shiheshin si arbitra, që zgjidhnin problemet dhe mosmarrëveshjet.”

‘Shteti duhet të reagojë shpejt për këto biznese. Nëse të mos e bëjë, mafia do ta bëjë”, shtoi ai.

Sandro Ruotolo dhe Paolo Siani, të dy deputetë nga Napoli, i kërkuan qeverisë në një deklaratë të përbashkët për të ndihmuar bizneset dhe individët që përpiqeshin të siguronin të ardhurat për të parandaluar ndërhyrjen e mafies. Ata u bënë thirrje atyre që protestojnë në mënyrë të ligjshme të distancohen nga mafia. “I izoloni, identifikoni, ndaloni. Çdo akt dhune duhet të dënohet, nuk është asnjëherë i justifikuar ”.

Senatori Nicola Morra, kreu i komisionit antimafia në parlament, paralajmëroi se mafia mund të përfitonte nga pandemia. g.v/abcnews.al 

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

BE bie dakord për sanksione ndaj 40 zyrtarëve të Bjellorusisë, por jo për Lukashenkon

admin

Koronavirusi në Itali, 348 viktima dhe 10 mijë raste të reja

T E

Opozita zhvillon votime simbolike, SHBA dhe BE nuk njohin zgjedhjet

T E

Kina do të testojë 9 milionë banorë për 5 ditë, pas paraqitjes së dhjetëra rasteve me Covid-19

admin

Britania eksperimenton, do ekspozojë qytetarët përballë Covid-19

admin

Aksion i madh në Gjermani, shpartallohet rrjeti kriminal

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...