Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni Rekomanduar TOP LAJM

“DailyNews.mk”: Mini Schengeni Ballkanik mundësi për zhvillim ekonomik dhe afrim drejt BE-së

Shkruan, Agjencia e lajmeve “DailyNews.mk”

Shkup, 2 tetor–Në pamundësinë për t’u bërë në të ardhmen e afërt pjesë e Bashkimit Evropian, kjo e fundit do të detyrojë që shtetet e Ballkanit njëherë të bashkëpunojnë ndërmjet veti dhe pastaj kur t’i plotësojnë të gjitha kushtet të ofrohet mundësia që të bëhen pjesë e BE-së. Për këtë qëllim, u krijua edhe ideja e “Mini Schengenit Ballkanik”, e cila do të duhet të jetë një rajon me treg pune dhe sisteme të unifikuara, kufij të hapur, lehtësira transporti dhe tregtie, joshës për investitorët e huaj! Një rajon që synon përmes bashkëpunimit mes vendeve të përshpejtojë afrimin me standartet e jetesës dhe vlerat e e BE që të shkurtojë  kohën e anëtarësimt tek ky bashkim. Parimet e kësaj iniciative, janë garantimi  i lëvizjes së lirë të njerëzve, mallrave, shërbimeve dhe kapitaleve.

Kur filloi Mini-Schengenit Ballkanik

Synimet e para u shprehën qartë nga liderët e katër vendeve të Ballkanit Perëndimor, pjesëmarrës në Samitin e Tiranës  në dhjetor të vitit të kaluar, kur në tryezë ishin presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Të gjithë këta liderë janë në një mendje për domosdoshmërinë e funksionimit efikas të Mini-Schengenit Ballkanik. Ata e përfytyrojnë realizimin e tij në praktikë si një strategji që do të përshpejtojë zhvillimin ekonomik dhe shoqëror të rajonit dhe kohën e anëtarësimit në BE, që mbetet aspiratë e  pandryshuar për të 6 vendet e tij. Në fakt nisma për krijimin „de jure“ dhe „de facto“ të Mini-Schengenit Ballkanik në thelbin e saj nuk është e re. Forcimin e bashkëpunimit rajonal si një instrument efikas për impulse të reja në procesin e integrimit të BP në BE, e artikuloi për herë të parë Kancelarja gjermane Merkel, në gusht 2014, kur….. Më tepër kliko KËTU

Postime të ngjashme

Punësime në Gjevgjeli, Dellçevë dhe Berovë të maqedonasve të deklaruar si shqiptarë?

Dafina Vidishiqi

Fadil Zendeli ia then bastionin ASh-së, Gostivari radhit pas Zendelit

Dafina Vidishiqi

Azem Sadiku nga PDSH do të rikandidojë për kryetar të Komunës së Studeniçanit

R Zh

Dokumentet personale, MPB azhuron sistemin, vonesa deri të martën

Dafina Vidishiqi

Ruzhin: Makron dhe Merkel mund ta zgjedhin problemin mes RMV-së dhe Bullgarisë

R Zh

Lëvizja BESA vazhdon ristrukturimin, sonte u themeluan nëndegët e fshatit Çajlë dhe Forinë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...