Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Dalja e trenit nga shinat në Egjipt shkakton tetë viktima dhe dhjetra të plagosur

Nëntëdhjetë e shtatë njerëz u plagosën kur disa vagonë trenash dolën nga shinat në provincën Qalyubia të Egjiptit në veri të Kajros, tha ministria e shëndetësisë në një deklaratë.

Më shumë se 50 ambulanca nxituan në vend dhe zhvendosën të plagosurit në tre spitale në provincë. Mediat lokale raportojë se të paktën tetë persona kanë vdekur.

Të paktën tetë vagonë trenash dolën nga shinat, tha zyra e guvernatorit të provincës në një deklaratë. Videot në mediat sociale treguan se vagonat u përmbysën dhe pasagjerët u arratisën përgjatë hekurudhës.

Në fillim të kësaj jave, 15 njerëz u plagosën pasi një tren tjetër doli nga shinat në provincën veriore të Minya al-Qamh.

Treni po udhëtonte për në qytetin Delta e Nilit, Mansoura nga kryeqyteti egjiptian, Kajro, shtoi deklarata. Shkaku i aksidentit nuk ishte ende i qartë.

Egjipti ka parë disa tragjedi hekurudhore në vitet e fundit. Të paktën 20 njerëz u vranë dhe gati 200 u plagosën në muajin mars kur dy trena u përplasën pranë Tahtas.

Postime të ngjashme

Izraeli sulmon tunelet e Gazës, sulmet me raketa palestineze vazhdojnë

S.B.

Këshilli i Sigurimit do të mblidhet të dielën për të diskutuar për Gazën

S.B.

Europa rihap turizmin

S.B.

Gati lufta civile mes arabëve dhe izraelitëve

S.B.

Shpërthim në xhami gjatë lutjeve të së premtes, 12 të vrarë në Afganistan

S.B.

Indonezia goditet sërish nga një tërmet i fuqishëm

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...