Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Dallgë jonormale – batica e lartë e lumit i largon makinat nga rruga në Kinë

Ky është momenti i tmerrshëm kur një valë e madhe e baticës u përplas në një rrugë me trafik të ngarkuar në Kinë, ndërsa uji i rrëmbyeshëm largoi nga rruga një duzinë automjetesh.

Pamjet virale tregojnë valën masive të baticës që vërshon në rrugën e zënë afër lumit Qiantang në qytetin lindor të Kinës Hangzhou të dielën, duke larguar disa makina brenda sekondave, transmeton Telegrafi.

Shtatë automjete u dëmtuan për shkak të motit ekstrem, sipas autoriteteve lokale. Asnjë viktimë nuk u raportua.

Batica që ndodh në lumin Qiantang të Hangzhou thuhet të jetë më e madhja në llojin e saj në botë, me batica që arrijnë deri në 30 metra lartësi dhe lëvizin me shpejtësi më shumë se 40 km/orë , sipas raportimeve.

Zhurma e valës së baticës mund të dëgjohet për orë të tëra para se të godasë lumi automjetet.

Postime të ngjashme

NASA nxjerr një imazh spektakolar nga planeti Mars

S.B.

Një grua u arrestua në SHBA pasi refuzoi t’i kthente 1.2 milionë dollarë që i ishin depozituar gabimisht

S.B.

21-vjeçari krijon shijen e veçantë të kafesë

S.B.

Një burrë po riparonte një motor të veturës gjersa dikush tjetër po e ngiste atë

S.B.

Një astronaute grua, për herë të parë në Emiratet e Bashkuara Arabe

S.B.

Gjaku i zogjve funksionon si sistem ngrohjeje në dimër

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...