Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Danilovski: Coronavirusi vret relativisht pak, në Maqedoni vdekshmëria është 4.2

Shkup, 2 tetor – Epidemiologu i njohur, prof. Dr. Dragan Danilovski, sonte ishte mysafir në emisionin “Vetëm e Vërteta” në televizionin Kanal 5.

Danilovski shpjegoi trendet e reja në lidhje me Kovid-19. Sipas mendimit të tij, numri i personave të rinj të infektuar dhe numri i personave të shtruar në spital kanë filluar të rriten përsëri në ditët e fundit.

“Që nga 27 shtatori, Maqedonia ka parë një rritje të mprehtë të regjistruar dhe të infektuar me covid-19, por edhe në njerëz të shtruar në spital”, tha ai.

Sipas profesor Danilovskit, është shumë më e rëndësishme të monitorohet numri i të shtruarve në spital sesa numri i njerëzve pozitivë. Është një tregues shumë më i rëndësishëm dhe më i besueshëm i dinamikës së epidemisë.

“Po ashtu si një parametër përkatës, monitorohet numri i personave të vdekur. Numri i të vdekurve ka rënë pak në javët e fundit dhe kjo në një farë mënyre më bëri të besoj se virusi ka filluar të ulet. Sidoqoftë, tani ne shohim se tashmë kemi një rritje të numrit të vdekjeve”, tha Danilovski.

Sipas tij, virusi kishte një mutacion në Prill, ai u bë më infektues, por nuk pati pasoja në ashpërsinë e pamjes klinike.

Profesori Danilovski beson se vaksina kundër Covid-19, e cila aktualisht po punohet intensivisht, nuk duhet të jetë e detyrueshme për të gjithë, por vetëm për grupet e rrezikut, si dhe popullatën më të vjetër se 65 vjeç.

Dr. Danilovski vlerësoi se nuk ka valë të dytë, të tretë ose të katërt të pandemisë, por një kurbë konstante, e cila tani do të rritet gjatë muajve të vjeshtës dhe për këtë arsye, të gjithë duhet të jenë përgjegjës.

“E shihni, mund të tingëllojë pak e ashpër, por për mendimin tim, është marrëzi të vendoset maskë kur lëviz jashtë. Sidomos nëse nuk ka askush në zonë”, tha profesori Danilovski.

Postime të ngjashme

Zbulohen 13 emigrantë në autostradën Kumanovë – Tabanoc

Dafina Vidishiqi

Bisedimet për Kodin Zgjedhor, drejt dështimit

Dafina Vidishiqi

Zaev: Pro listave të hapura për këshilltarët

Dafina Vidishiqi

Merko: Platformat në brigjet e liqenit janë “oferta” e vetme për turizmin në Strugë

Dafina Vidishiqi

Qeveria ka vendosur, nuk ka orë policore pas mesnate

Dafina Vidishiqi

Manifestim tradicional “Takim i të parit me më të mirët” (drejtpërdrejtë)

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...