Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Danimarka do të ndërtojë ‘ishullin e parë të energjisë’ në Detin e Veriut

Projekti për të ndërtuar një ishull gjigant që siguron energji të mjaftueshme për tre milionë familje i është dhënë drita jeshile nga politikanët e Danimarkës.

Ishulli i parë energjetik në botë do të jetë i madh sa 18 fusha futbolli (120,000m), por ka shpresa për ta bërë atë edhe tre herë më të madh, shkruan BBC.

Ishulli energjetik do të shërbejë si një qendër për 200 turbina me erë në det të hapur.

Është projekti më i madh i ndërtimit në historinë daneze, që kushton rreth 28 miliardë euro.

I ndodhur 80 km (50 milje) larg detit, ishulli artificial do të jetë gjysmë në pronësi të shtetit por pjesërisht do të menaxhohet edhe nga sektori privat.

Postime të ngjashme

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

D V

Australia mbjell frikë me ushtri e helikopterë për të ndaluar protestat dhe vendosur izolimin e COVID-19 në Sydney

D V

Njihuni me shkencëtarin që po përpiqet të udhëtojë në kohë – për këtë ka një arsye të fortë

D V

Turqia evakuon turistët e tronditur nga zjarret në Bodrum

D V

Prokurorët kryesorë amerikanë goditen nga hakerët, dyshohet se janë rus

D V

Mijëra persona protestojnë në Francë kundër pasaportës shëndetësore të COVID-19

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...