Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Danimarka heq lejet e qëndrimit për refugjatët sirianë

Charlotte Slente, sekretare e Përgjithshme e Këshillit Danez të Refugjatëve, tha se rregullat e reja të Danimarkës për sirianët janë një “trajtim i padenjë”, shkruan The Guardian.

Danimarka është shteti i parë evropian që ka hequr lejet e qëndrimit për refugjatët sirianë. Sipas autoriteteve daneze, disa pjesë të Sirisë, të shkatërruara nga lufta, tashmë janë të sigurta për t’u kthyer.

Pothuajse 189 sirianëve u është refuzuar kërkesa për rinovimin e statusit të qëndrimit të përkohshëm që nga vera e kaluar.

Sipas danezëve, ky është një veprim i justifikuar, për shkak të një raporti që zbuloi se situata e sigurisë në disa pjesë të Sirisë ishte “përmirësuar ndjeshëm”.

Rreth 500 njerëz me origjinë nga Damasku dhe zonat përreth po rivlerësohen.

Çështja ka tërhequr vëmendje të gjerë, qëkur 19-vjeçarja Aya Abu-Daher, nga Nyborg, e bëri publike kërkesën për familjen e saj në fillim të këtij muaji.

Teksa përpiqej të mbante lotët, pyeste se ku kishte “gabuar”. Të shumtë qenë shikuesit që u prekën.

Charlotte Slente, sekretare e Përgjithshme e Këshillit Danez të Refugjatëve, tha se rregullat e reja të Danimarkës për sirianët janë një “trajtim i padenjë”, shkruan The Guardian.

“Këshilli danez për refugjatët nuk pajtohet me vendimin për të konsideruar zonën e Damaskut ose ndonjë zonë në Siri të sigurt për kthimin e refugjatëve. Mungesa e luftimeve në disa zona, nuk do të thotë që njerëzit mund të kthehen të sigurt. As Kombet e Bashkuara dhe as vendet e tjera nuk e konsiderojnë Damaskun si të sigurt”.

Pas 10 vitesh luftë, Bashar al-Assad është përsëri në kontroll të shumicës së Sirisë dhe luftimet në vijën e frontit janë të kufizuara në veri të vendit. Sidoqoftë, një nga arsyet kryesore që njerëzit u ngritën gjatë pranverës Arabe mbetet policia e tij e fshehtë.

Degët e inteligjencës së regjimit kanë arrestuar, torturuar dhe “zhdukur” më shumë se 100 mijë njerëz që kur shpërtheu lufta në 2011. Ndalimet arbitrare janë të përhapura në ish-zonat e mbajtura nga rebelët që kanë nënshkruar marrëveshje pajtimi me Damaskun, sipas Human Rights Watch.

Zonat nën regjim janë të paqëndrueshme. Nuk ka pasur asnjë rindërtim, shërbime të tilla si uji dhe energjia elektrike janë të pakta, dhe shembja e vitit të kaluar e paundit sirian ka dërguar çmimet e ushqimeve të lëkunden me 230%.

Gazetarja praktikante, Hiba al-Khalil, 28 vjeç, e cila u largua nga shtëpia e tij saj në shtegun e refugjatëve përmes Turqisë dhe Greqisë shtoi: “Isha aq e lumtur që arrita në Danimarkë. Kam ardhur këtu për të punuar, studiuar dhe për të bërë një jetë të re. Unë e kam mësuar gjuhën shumë mirë. Tani jam e hutuar dhe e tronditur që kjo nuk ishte e mjaftueshme”.

Khalil ishte thirrur përsëri për një intervistë të dytë të imigracionit këtë javë dhe nuk ishte e sigurt se çfarë do të ndodhte më pas ose se si ajo do të përballonte një avokat për të apeluar nëse rinovimi i aplikimit të saj refuzohej.

Sipas Mirëseardhjes së Refugjatëve Danimarkë, 30 sirianë kanë humbur tashmë thirrjet e tyre, por meqenëse Kopenhageni nuk ka marrëdhënie diplomatike me Damaskun nuk mund të dëbojë drejtpërdrejt njerëzit në Siri.

Burrat sirianë zakonisht janë të përjashtuar nga politika e re sepse autoritetet e pranojnë se ata janë në rrezik të tërhiqen në ushtrinë siriane ose të ndëshkohen për t’iu shmangur rekrutimit. Shumica e njerëzve të prekur duket të jenë gra dhe njerëz të moshuar, shumë prej të cilëve përballen me ndarjen nga fëmijët e tyre.

Danimarka është shtëpia e 5.8 milionë njerëzve, nga të cilët 500 mijë janë emigrantë dhe 35 mijë janë sirianë.

Reputacioni i vendit skandinav për tolerancën dhe hapjen ka vuajtur në vitet e fundit me ngritjen e partisë së Popullit Danez të ekstremit të djathtë. Koalicioni i qendrës së majtë në qeveri, i udhëhequr nga Social Demokratët, është në konkurrencë me të djathtën për votat e klasës punëtore.

Qëndrimi i ri ndaj refugjatëve sirianë qëndron në kontrast të plotë me Gjermaninë dhe Suedinë fqinje, ku është shumë më e lehtë për popullatat më të mëdha siriane të fitojnë qëndrim të përhershëm dhe përfundimisht shtetësi.

Përveç heqjes së lejeve të qëndrimit sirianëve, qeveria daneze gjithashtu ka ofruar fonde prej rreth 22 mijë £ për person për të kthyerit vullnetarë. Sidoqoftë, të shqetësuar për sigurinë e tyre, në vitin 2020 vetëm 137 refugjatë pranuan ofertën.

Postime të ngjashme

Zviceranët votojnë kundër masave për ndryshimet klimatike

Dafina Vidishiqi

A është Turqia ende një aleat i besuar i NATO-s?

Dafina Vidishiqi

Biden: Nuk po kërkoj konflikt

Dafina Vidishiqi

Netanyahu humb pushtetin në Izrael

Dafina Vidishiqi

Macron: G7 nuk është armiqësore me Kinën

Dafina Vidishiqi

​Blinken zbulon: E vetmja gjë për të cilën pajtohem me Putin

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...