Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Danimarka vendos kufizime më të rrepta për frenimin e virusit

Zhurnal Ads

Qeveria daneze njoftoi sot ndalimin e shitjes së pijeve alkoolike gjatë natës dhe reduktoi më tej kufirin për tubimet publike, me qëllim frenimin e rritjes së ndjeshme të rasteve të COVID-19. “COVID-19 nuk ka mbaruar, përkundrazi, ai është sërish i fuqishëm”, tha kryeministrja Mette Frederiksen.

“Shitja e alkoolit, nga e hëna, do të ndalohet pas orës 22:00, në përputhje me orët e mbylljes të vendosura më parë për restorantet e baret dhe kufiri aktual i 50 personave të lejuar për tubimet private dhe publike është ulur në 10”, shtoi ajo.

Masa do të jetë në fuqi deri më 2 janar. Frederiksen u bëri, gjithashtu, thirrje banorëve që të mos jenë në kontakt të ngushtë me më shumë se 10 persona të tjerë jashtë familjes së tyre, si pjesë e masave për të kufizuar transmetimin e virusit.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

​I vetmi vend në botë ku turizmi lulëzon pavarësisht nga pandemia e koronavirusit

T E

Pasuri nga qielli, indoneziani bëhet milioner në çast kur meteori i çmuar i shpon çatinë

T E

Dyshohet se morën para për ta identifikuar mësuesin te vrasësi, katër nxënës arrestohen në Francë

admin

Meksikë, përmbytjet dëmtojnë 20 mijë shtëpi

T E

Një tërmet 5.5 ballësh godet Perunë

S.B.

Afrikë, 383 viktima dhe mbi 20 mijë raste të reja me COVID-19

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...