DASH dërgon në Kongresin amerikan listën e personave të përfshirë në korrupsion, mes tyre familja Berisha

Departamenti Amerikan i Shtetit ka bërë publik raportin e dërguar në Kongresin amerikan.

 

Aty përfshihen vendimet që janë marrë gjatë vitit 2021, për kufizimin e vizave dhe shpalljen “non grata” të zyrtarëve apo politikanëve të përfshirë në akte korruptive në të gjithë botën.

Në raport ish-kryeministri Sali Berisha renditet i treti në listën e personave të shpallur non grata, i cili ndiqet nga bashkëshortja e tij Liri Berisha, djali Shkëlzen Berisha dhe vajza e tij Argita.

Lajmin për raportimin e DASH në Kongres e bëri me dije në një postim në Twitter ambasadorja amerikane Yuri Kim:

“Departamenti i Shtetit i raporton Kongresit në lidhje me “të përcaktuarit për korrupsion të një rëndësie madhore””.

Kujtojmë se ish-kryeministri Sali Berisha dhe familja e tij u shpallën non grata në 19 maj të këtij viti. Vendimi u bë publik nga Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken.

“Veprat e korrupsionit të ish-Presidentit të Shqipërisë, Sali Berisha, minojnë demokracinë në Shqipëri. Unë e shpall publikisht Sali Berishën dhe anëtarët e familjes së tij si të papërshtatshëm për të hyrë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ne vazhdojmë të jemi kundër korrupsionit së bashku me partnerët tanë në Shqipëri” ,argumentonte Sekretari Amerikan i Shtetit në arsyetimin për vendimin. /tch/

Related posts

FMN thirrje Shqipërisë: Hiqni dorë nga projektet madhore, ndihmoni njerëzit

D V

KQZ shpërndan mandatet, emrat që do të zëvendësojnë 4 politikanët në Parlament

N E

Mashtrime me pagesat online në Shqipëri, 4 të arrestuar dhe 8 të tjerë në kërkim për 4 milionë euro

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More