Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Dauti: Arbritrazh ndërkombëtar të vlerësoj kush “nuk” e respektoi marrëveshjen

Shkup, 11 janar – Zhurnal.mk – Gazetari Daut Dauti ka komentuar aneksin e 12 pikave të Marrëveshjes për fqinjësi të mirë me Bullgarinë, për të cilin foli edhe vet ministri i mbrojtjes bullgare, Krasimir Karakaçanov, përcjellë Zhurnal.

Siç shkruan Dauti, Bullgaria e ka pranuar se nuk i mjafton marrëveshja e 2017tës.

(Ose: 12të “propozimet jokorrekte” nga “fqiu mik”!)

“Në retorikën politike që të arsyetohet (jo)vetoja e Bullgarisë, zërat nga Sofja e akuzonin Maqedoninë e Veriut se nuk po e respekton marrëveshjen për fqinjësi të mirë të vitit 2017. Ky aneks prej 12 pikav që tani propozohet nga Sofja (a kishte aq marrëveshja e mëparshme?!) është dëshmi se Bullgaria kërkon diçka që i’u kujtua më vonë dhe për këtë ndryshim nuk është fajtore Maqedonia. Mendoj se pozita e vetme e drejtë e Maqedonisë është të bazohet në marrëveshjen e 2017tës, nëse duhet edhe me arbitrazh ndërkombëtar për atë se cila palë “nuk” e ka respektuar marrëveshjen deri tani! Gjithçka tjetër është avanturë dhe bashkëpjesmarje në apetite të reja të fqiut tonë “mik” rreth çështjeve të cilat nuk mund të jenë kusht apo kriter për BE-në…”, thotë Dauti.

Ndryshe këto mosmarrëveshe mes dy shteteve u bënë shkak që vendi ynë të mos arrijë të marë datë për fillim të negociatave me BE-në.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

ESHS: Regjistrimi po zhvillohet pa probleme, aplikacioni për diasporën është i sigurt

Z H

Nikollovski: Vazhdimisht do të shqyrtohet realizimi i Planit për korrupsion

Z H

Mot me diell dhe me erë për fundjavë shi dhe temperatura më të ulëta

Z H

Përfundoi debati i përgjithshëm rreth propozim ligjit për plotësimin e Ligjit për financimin e njësive të pushtetit lokal

R Zh

Vestager: Të respektohen rregullat e BE-së në planet kombëtare të rimëkëmbjes

T E

Lefkov: Për lëshimet e platformës së regjistrimit nuk është fajtor populli

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...