Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Debati mbi amandamentet të mos zgjatë më shumë se 10 ditë

Shkup, 28 mars – LD kërkon që Rregullorja e procedurës së Parlamentit të ndryshohet, e cila do të parandalojë bllokimin e miratimit të ligjeve.

Ne propozojmë që debati i ndryshimit nuk mund të zgjasë më shumë se 10 ditë, përveç kur bëhet fjalë për ligje që rregullojnë çështje që lidhen me identitetin kombëtar dhe gjuhën, si dhe ligjet që krijojnë detyrime financiare.

Praktika ka treguar që çdo deputet me një numër të pakufizuar të ndryshimeve mund të bllokojë miratimin e ligjeve dhe në fakt Parlamenti mund ta bllokojë atë – thonë nga LD.

Prandaj, ata theksojnë se në të gjitha demokracitë parlamentare, shumica e deputetëve miratojnë ligje dhe në asnjë rast një deputet ose një grup parlamentar nuk mund të bllokojë miratimin e një ligji duke paraqitur mijëra ndryshime dhe amandamente.

LD në këtë drejtim do të iniciojë një ndryshim në Rregulloren e Punës të Parlamentit.

Postime të ngjashme

Komuna e Çairit vendosi tabela të reja basketbolli në fushën e sportit në lagjen “Gazi Babë”

R Zh

Milloshoski: Bujar Osmani të raportojë për udhërrëfyesin me Bullgarinë para Komisionit për Politikë të Jashtme

R Zh

Aleanca për Shqiptarët: Nxënësve u kërkohen para për dëftesa, partia e korruptuar, BDI të ndalojë keqpërdorimet

R Zh

Në mjekim spitalor janë 105 pacientë me kovid, 37 prej tyre në Shkup

R Zh

Zaev: LSDM-ja është favorite në zgjedhjet lokale

R Zh

Vazhdojnë rregullat aktuale për hyrje në Greqi

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...