Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Deklarata e fortë nga Pakistani: ‘Macron po u bën myslimanëve atë që nazistët u bënë hebrenjve’

Ministrja për të Drejtat e Njeriut e Pakistanit ka akuzuar presidentin francez Macron për trajtimin e popullsisë myslimane të vendit të tij duke e krahasuar me trajtimin e hebrejve nga Gjermania naziste.

Akuzat vijnë pas kreu i Elizesë bëri thirrje për masa të reja për të goditur ekstremizmin islamik.

Ministrja Shireen Mazari nuk u përmbajt me kritikat e saj lidhur me thirrjet e Macron drejtuar udhëheqësve myslimanë në Francë për të nënshkruar një ‘kartë të vlerave republikane’, mes politikave të tjera që synojnë dekurajimin e radikalizmit.

“Macron po u bën myslimanëve atë që nazistët u bënë hebrenjve – fëmijët myslimanë do të marrin numra ID të veçantë ndërsa fëmijët francezë jo. Njësoj si hebrenjtë që u detyruan të veshin yllin e verdhë në veshjet e tyre për identifikim.” – shkroi zyrtarja e lartë pakistaneze.

Ky postim i bërë nga zyrtari i lartë pakistanez ngjalli reagime të ashpra nga Franca dhe u detyrua të rregullohej.

Në postimin e redaktuar aty shkruhej se nëse Franca kërkon të zbatohet ky vendim duhet të jetë i përgjithshëm dhe jo i veçantë vetëm për fëmijët myslimanë.

Postime të ngjashme

Biden zyrtarisht firmos si festë zyrtare ditën që përkujton fundin e skllavërisë

Dafina Vidishiqi

Italia lanson “pasaportën e vaksinës” të BE-së, planifikon për të hequr detyrimin për mbajtje të maskës

Dafina Vidishiqi

Shkarkohet ministri malazez që mohoi gjenocidin serb në Bosnje

Dafina Vidishiqi

Parlamenti i Malit të Zi votoi Rezolutën mbi Srebrenicën

Dafina Vidishiqi

Dhoma e Përfaqësuesve voton për t’i dhënë fund autorizimit për luftën në Irak

Dafina Vidishiqi

Amerika do të investojë 3.2 miliardë dollarë për të zhvilluar tableta kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...