Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë Kuriozitete

Del në ankand çelësi i dhomës ku vdiq Napoleoni

Zhurnal Ads

Çelësi i dhomës ku vdiq perandori francez, Napoleoni do të dalë në ankand pasi u gjet në Skoci.

Perandori francez u mbajt si i burgosur i britanikëve në ishullin St Helena në Atlantikun Jugor pas disfatës së tij në Waterloo. Ai vdiq në 1821 dhe çelësi i dhomës së gjumit u mor nga një ushtar britanik dhe përfundoi në një shtëpi të vendit jashtë Edinburgut, shkruan ”BBC”.

Pasardhësit skocezë të ushtarit e kanë vënë çelësin në dispozicion për shitje. Ai është në ankand në shtëpinë e ankandeve “Sotheby’s”, së bashku me zarfin dhe shënimet me të cilat u gjet, të cilat vlerësohet të vlejnë deri në 5,000 funte. Ushtari Charles Richard Fox e mori çelësin nga Shën Helena dhe ia dha nënës së tij, Baroneshës Holland, një “super fanse” e Napoleonit.

Ajo tashmë kishte një koleksion sendesh të lidhura me ish-shtetarin francez dhe udhëheqësin ushtarak të lindur në Korsikë, përfshirë një nga çorapet e tij. Pasardhësit skocezë të ushtarit dhe baroneshës gjetën çelësin ndërsa po hapnin një bagazh të vjetër.

David Macdonald, nga “Sotheby’s”, tha: “Ne shohim gjëra që lidhen me Napoleonin gjatë gjithë kohës, fotografi ose orendi të rëndësishme nga një prej shtëpive të tij të mahnitshme”.

“Por ka diçka në lidhje me çelësin i cili, veçanërisht pasi vjen nga vendi ku ai ishte i burgosur, është mjaft i fuqishëm, veçanërisht pasi është çelësi i dhomës ku ai vdiq”. “Është diçka e botës tjetër. Ishte një objekt aq i fuqishëm sa edhe sot”.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Qytetet ku burrat dhe gratë janë më “dembelë”

S.B.

Kinematografia e re e Kosovës

S.B.

Marihuana bie nga qielli në Tel Aviv, njerëzit vraponin për të marrë “pjesën e tyre”

admin

Barnat dhe ushqimi ndikojnë në analizat e gjakut

admin

Vako – maestroja që ngriti në tjetër nivel këndimin koral në Shqipëri

S.B.

Një film shqiptar parqitet në Festivalin e Amsterdamit, ja temat që trajton

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...