Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Del në ankand një pikturë e rrallë e Van Gogh

Një pikturë e rrallë e Van Gogh, që vjen nga një koleksion privat francez do të dalë në ankand në fund të marsit në Paris, nga Sotheby’s. Shtëpia e ankandit njofton, duke specifikuar se është një kanavacë e periudhës pariziene me pamje rruge në Montmartre, pikturuar në vitin 1887.

Është një vaj në kanavacë me përmasa 46 cm me 61 dhe vlerësimi i ankandit varion midis 5 dhe 8 milionë euro.

 Kjo është një temë mjaft e rrallë për Van Gogh. Piktura përmendet në katalogë, por asnjëherë nuk është ekspozuar për publikun që nga viti 1920, kur u ble nga një familje franceze, e cila tani po e shet atë. Para se të dalë në ankand në Paris, vepra do të ekspozohet në Amsterdam dhe Hong Kong.

Postime të ngjashme

Dy aktore kosovare, të shtunën në serialin e HBO-së

S.B.

“Mural Fest” – festivali që ka zbukuruar qytetin e Ferizajt, në krye me punimin artistik të Rita Orës

S.B.

Akvaduti do të emërohet për monument me shkallë më të lartë të mbrojtjes

Z H

Përmbyllet “Rolling Film Festival”, ndahet çmimi “Young Talent Award”

S.B.

Aktorja që fitoi katër Oskar dhe nuk u shfaq kurrë për t’i marrë ata

S.B.

Tango nën ujë, performanca e koreografez Hafez

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...