Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Del në treg kompjuteri i parë i palosshëm

Pas telefonave inteligjentë, kompjuteri i parë i palosshëm po boshatis raftet.

Është krijuar nga kompania ”Lenovo”, e cila sapo ka bërë të prenotuar ThinkPad X1 Fold, një pajisje që aktualisht është unike në llojin e saj, por me një çmim të lartë, mbi 3 000 euro.

PC, i cili është gjithashtu i pajtueshëm me rrjetet 5G, synon të ndërthurë funksionalitetin e smartfonëve, tabletave dhe lap-top në një pajisje të vetme.

Ka një ekran fleksibël 13,3 inç me dimensione 299,4 x 236 x 11,5 mm, i cili kur mbyllet bëhet 158,2 x 236 x 27,8 mm dhe një peshë pak më pak se një kilogram.

Kompjuteri ka sistemin operativ Intel Lakefield, 8 GB Ram dhe deri në një TB memorie.

Ai gjithashtu mund të shndërrohet në një laptop normal 13 inç duke shtuar një tastierë fizike, e shitur veçmas si majë shkruese.

Çmimi është rreth 2 900 euro plus TVSH, domethënë i kalon 3 500 eurot/ANSA.

Postime të ngjashme

Smartphone i Leitz gati për tregun e Japonisë

Dafina Vidishiqi

Bosi i iPhone thotë se Android është i mbushur me viruse të rrezikshëm

Dafina Vidishiqi

Kamerat e “njohjes së buzëqeshjes” lejojnë të hyjnë në zyre vetëm punëtorët ‘e lumtur’

Dafina Vidishiqi

Kjo teknologji po i ndihmon shumë kirurgët – inovacion i ri në shëndetësi

Lea Muslija

Makina e parë fluturuese gati për garë

Lea Muslija

Formula 1 në qiell: Makina e parë garuese bën fluturimin e parë, para debutimit të garës më vonë këtë vit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...