Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Dëmi ndaj mjedisit, maskat e fytyrës duan deri në 450 vjet për t’u dekompozuar

Zhurnal Ads

Maskat një përdorimshe që të gjithë sot po përdorim, dëmtojnë mjedisin.

Sipas Departamentit të Shëndetit Publik Federal në Belgjikë, maskave i duhen 450 vjet për t’u dekompozuar në ambient raporton The Brussels.

Me krizën pandemike normalisht është shtuar përdorimi i maskave, dorezave dhe shisheve plastike për dezinfektuesit dhe të gjithë bashkë këto produkte i shtohen 8 milionë tonelatave të mbetjeve plastike që përfundojnë në det çdo vit.

Kafshët detare janë të parat të rrezikuara, pasi shpesh ndodh që të ngecen të ngatërruara në mbetjet e këtij lloji, apo edhe t’i gëlltisin fibrat e tyre.

Për të mos harruar që mikropjesëzat më pas të gjitha rikthehen dhe përfundojnë në tryezat dhe në organizimin tonë.

Bota prej 8 muajsh tashmë është në gjendje pandemike si pasojë e koronavirusit dhe duke patur parasysh që maskat janë të detyrueshme për t’u mbajtur në mjedise të hapura e të mbyllura publike, shifrat e tyre janë kolosale. Sot në botë jemi 7.7 miliardë njerëz dhe shifrat flasin vetë.

Institucioni belg i Shëndetit Publik nënvizon dhe këshillon qytetarët që të përdorin maskat tekstili. Pra që mund të ripërdoren duke u kujdesur për higjienën dhe për t’u mbrojtur ndaj Covid-19.

Ndërsa të tjerat të jenë të kujdesshëm t’i hedhin në koshin e përcaktuar për riciklimin e tyre.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Eksperti amerikan thotë se koha më e errët e pandemisë po vjen

admin

Silvio Berluskoni rrëfen përvojën me Covid-19

T E

Dy gratë që mund ta largojnë nga pushteti Erdoganin

S.B.

Agjencia e ilaçeve publikon udhëzimet për vaksinat, të bllokuara nga Shtëpia e Bardhë

admin

Shpërthimi në Bejrut: Interpol-it i kërkohet të arrestojë kapitenin dhe pronarin e anijes

admin

Edhe një kompani tjetër konfirmon ndërprerjen e përkohshme të testimit klinik të terapisë kundër coronavirusit

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...