Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Demonstrata të mëdha kundër presidentit të Haitit

Protestuesit po kërkojnë dorëheqjen e presidentit haitian, Jovenel Moïse.

Policia ka qëlluar me gaz lotësjellës dhe ka shpërndarë me dhunë qindra demonstrues që protestonin kundër presidentit Jovenel Moïse, në kryeqytetin e Haitit, Port-au-Prince.

Gazetarët që mbuluan protestën gjithashtu iu nënshtruan dhunës policore, njofton Hbl, transmeton RTKLive.

Presidenti Moïse akuzohet për zgjatje të paligjshme të mandatit të tij me një vit, deri në shkurt 2022.

Të dielën, ai pretendoi se ndaj tij ishte orgranizuar një grusht shteti dhe një atentat, por që, sipas tij, kishin dështuar.

Tutje bëhet e ditur se një gjyqtar në Gjykatën e Lartë është arrestuar.

Postime të ngjashme

Organizatat botërore kërkojnë furnizim urgjent për vendet e varfëra me vaksina kundër Kovid-19

D V

Katër tërmete shkundin Greqinë, më i fuqishmi me magnitudë 5.3

D V

Nga sot, hyrja në Gjermani vetëm me test negativ antiCOVID-19

D V

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

D V

Australia mbjell frikë me ushtri e helikopterë për të ndaluar protestat dhe vendosur izolimin e COVID-19 në Sydney

D V

Njihuni me shkencëtarin që po përpiqet të udhëtojë në kohë – për këtë ka një arsye të fortë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...