Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Dendias akuza Turqisë nga Tirana: Shkel çdo kriter të BE, ndaloni eksportin e armëve drejt saj

Zhurnal Ads

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, gjatës vizitës së tij në Tiranë, ka folur edhe për Turqinë.

Duke bërë një paralelizëm, Dendias tha se, ndryshe nga Shqipëria, Turqia po ecën në drejtim të kundërt me BE. Kryediplomati grek shtoi se i ka kërkuar Unionit që të marrë masa, përfshirë këtu edhe transportin e materialeve ushtarake sepse sipas tij, po destabilizojnë rajonin.

“Turqia po shkel kriteret themeltare të BE, nga ana politike dhe ekonomike, i kemi dërguar një letër z.Borrell duke theksuar se Turqia po shkel Unionin doganor, dhe duhet të shqyrtohet marrja e masave. Kam vendosur këtë çështje me keqardhje që Komisioni të evidentojë të gjitha shkeljet deri në tërheqjen e Unionit doganor, si një ide e qartë për sjelljen e Turqisë.

Kam theksuar dhe te homologët europianë veprimet e fundit që janë shqetësuese në Mesdheun Lindor dhe kam theksuar nevojën që të ndalohet eksporti i materialeve ushtarake përkundrejt Turqisë sepse këto materiale përdoren për veprime që destabilizojnë rajonin tonë. Duhet të kemi një të ardhme paqësore dhe për këtë jam në Tiranë”, tha Dendias.

Pas këtyre komenteve të kryediplomatit grek për Turqinë, Rama njoftoi mbylljen e konferencës duke përshëndetur në tre gjuhë: Efkaristo, Ejvallah dhe Faleminderit! 

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Aksident i frikshëm, makina përfundon në lumin Erzen

admin

Reagon ashpër Meta: Shkatërrimi brutal i 5 qershorit, mur kriminal i ‘Rilindjes’ për integrimin

admin

COVID mbyll zyrat/ Ambasada gjermane në Tiranë pezullon shërbimin për vizat

S.B.

Qeveria tërhiqet nga “përgjimi ambiental” i policisë, zëvendësohet termi

admin

“Rama e ka humbur kontrollin mbi pandeminë”/ Basha: Së bashku do ta mundim këtë të keqe

S.B.

Kryeministri Rama flet për grevën e naftëtarëve: Të panevojshme protesta të tilla

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...