Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Dënohet me burg qytetari që goditi Macronin

Botë, 10 qershor 2021 – Shtetasi francez, Damien Tarel, i cili goditi me shuplakë në fytyrë presidentin e Francës, Emmanuel Macron, u dënua me katër muaj burgim.

Dënimi u shqiptua të enjten në një gjykatë në qytetin Valence, dy ditë pas incidentit.

Macron po takonte qytetarët gjatë vizitës në një qytet në jug të Francës, kur u godit nga 28-vjeçari.

Tarel u përball me akuzën për sulm ndaj një zyrtari publik – vepër kjo që bart dënimin maksimal prej tre vjetësh burgim dhe një gjobë prej 45,000 eurosh.

Tarel e përshrkoi veten si simpatizant të krahut të djathtë.

Ai tha në gjykatë se sulmi ishte impulsiv dhe i nxitur nga besimi i tij se Macron “përfaqëson rënien e vendit tonë”.

Macron nuk e komentoi gjyqin, por tha se “asgjë nuk e justifikon dhunën në një shoqëri demokratike – kurrë”.

Një person tjetër i arrestuar në përleshjen që pasoi shuplakën, do të gjykohet në një datë të mëvonshme për armëmbajtje pa leje.

Postime të ngjashme

Detajet/ Nuk ulesh në restorant pa vaksinë: Masat e reja që pritet të marrë Gjermania në vjeshtë

D V

SHBA-ja regjistroi numrin më të madh të rasteve të reja në 6 muaj e fundit

D V

Shkencëtarët kanë hartuar 500 milionë lidhje në një pjesë të vogël të trurit të miut

D V

Dy robotë po ndryshojnë mënyrën në eksplorimin e Marsit

D V

Spanjolli kapet me mbi një ton kokainë në Brazil

D V

Gjykata Kushtetuese e Francës: Kërkimi i dokumentit të vaksinimit për të hyrë në restorante është i ligjshëm

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...