Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Depozituesit e dëmtuar të “Eurostandard”, në takim me kryeministrin këtë javë

Shkup, 13 tetor, zhurnal.mk – Depozituesit e dëmtuar nga Banka “Eurostandard paralajmërojnë se këtë javë do të kenë takim me kryeministrin Zoran Zaev, të inicuar nga pres shërbimi qeveritar, ku presin mbështetje edhe nga partia në pushtet për propozim ligjin për dëmshpërblim.

Nga Shoqata informojnë se pas takimit të mbajtur gjatë protestës paqësore përfaqësuesve të partive politike relevante u është dorëzuar një propozim ligj për dëmshpërblim, i cili pastaj si version i përpunuar u është prezantuar në takimin e ri punues javën e kaluar ku kanë marrë pjesë Timço Mucunski nga VMRO-DPMNE-së dhe Dimitar Apasiev nga e Majta, por nuk kanë marrë pjesë përfaqësues të partisë në pushtet.

“Është shumë me rëndësi për ne që këtë javë, në propozim dhe nismë të shërbimeve të qeverisë, tashmë është dakorduar takim me kryeministrin, z. Zaevin, ku presim se do të komfirmohet mbështetja të cilën edhe kjo parti e dha paraprakisht, me çfarë do të konfirmohet disponimi pozitiv i të gjitha partive që të miratohet ky ligj i cili do ta korrigjojë padrejtësinë e cila u është shkaktuar depozituesve, persona fizikë dhe fizikë, dhe më e rëndësishmja për të gjithë qytetarët dhe shtetin, do të krijojë bazë që shteti t’i përdorë të gjitha mekanizmat që t’i zbulojë kriminelët në dhe rreth Bankës Eurostandard dhe t’i parandalojë dukuritë e këtilla në të ardhmen, me çfarë në të vërtetë do të konfirmohet sundimi i së drejtës dhe stabilitetit në sistemin bankar i cili këto ditë, nga ana e rojtarit të këtij sistemi, BPRM, përmes mediave vazhdimisht tregohet si e tillë”, theksojnë në kumtesë nga Shoqata.

Postime të ngjashme

Opozita kritikon Bujar Osmanin për diplomacinë ekonomike të Maqedonisë së Veriut

R Zh

Reklamat e qeverisë vënë në pikëpyetje lirinë e shprehjes

R Zh

Prof.dr. Vetoni Latifi sjell librin e tij më të ri mbi Marrëdhëniet Ndërkombëtare

R Zh

Në kërkim të pronarëve të vërtetë të kompanive

T E

Zhurnal mëson / Anketës së Grubit dhe Osmanit e shpalosur në mbledhjen e fundit të kryesisë së BDI-së si në kohën e Enver Hoxhës, diktatorit! Pakënaqësia vazhdon…

R Zh

10 të vdekur, 333 raste të reja dhe 268 të shëruar nga Covid 19

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...