Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Deputeti i PE-së: Njohja e Kosovës nga Izraeli sinjal për shtetet e BE-së

Deputeti i Parlamentit Evropian, austriaku Lukas Mandl ka komentuar njohjen e Kosovës nga Izraeli. Mandl thotë se njohja e shtetit të Kosovës nga ana e Izraelit ka domethënie të madhe.

Mandl thekson se kjo njohje nga Izraeli është edhe një sinjal i qartë për shtetet e Bashkimit Evropian të cilat ende nuk e kanë njohur Kosovën.

“Shteti i Izraelit do ta pranoi Republikën e Kosovës, e cila është shteti më i ri i Evropës. Meqenëse ndjej miqësi ndërmjet Austrisë, Izraelit dhe Kosovës, ky hap do të thotë shumë për mua. Gjithashtu ky është një sinjal i qartë për ato Shtete Anëtare të BE-së të cilat ende nuk e kanë njohur Kosovën”, ka shkuar Mandl në Twitter.

Ndërsa pas paralajmërimit të vendosjes së Ambasadës së Kosovës në Jerusalem erdhi edhe reagimi i BE-së, të cilët thonë se ambasadat e vendeve të BE-së duhet t’i kenë ambasadat në Tela Aviv.

Gjatë së hënës, më 1 shkurt edhe zyrtarisht Kosova dhe Izraeli zyrtarizuan marrëdhëniet diplomatike. Kjo njohje erdhi pas marrëveshjes së 4 shtatorit 2020 mes Kosovës dhe Serbisë në Uashington e që ndërmjetësues ishte ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Dondald Trump. 

Postime të ngjashme

PDK akuzon Qeverinë për bllokim të Kosovës në aspektin ndërkombëtar

D V

Komuna e Prishtinës e gatshme të përballoj valën e re të COVID-19, shprehet kundër mbylljes

D V

Presidentja Osmani dorëzon medaljen post-mortem për Beau Biden

D V

I nxehti afrikan, sot temperatura të larta në vendin tonë

D V

Ardhja e bashkatdhetarëve, fluks i madh i veturave në pikat kufitare – te Dheu i Bardhë kolona e gjatë deri në 1500 metra

D V

Në rajonin e Prishtinës, gjatë natës së kaluar janë konfiskuar 10 patentë shoferë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...