Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Deputetja gjermane për vaksinat: Dështimi i BE-së në Ballkan, sukses për Kinën

Deputetja liberale e Bundestagut dhe anëtarja e Komisionit gjerman për Politikën e Jashtme, raportuese e grupit parlamentar për Europën Lindore, Qendrore e Juglindore, Renata Alt në një prononcim të saj për Deutsche Wellen e quan si sukses tjetër të propagandës kineze, vendimin e Serbisë për marrjen e vaksinës Sinopharm.

“Edhe nëse BE ka përgatitur një paketë shtesë milionëshe për Ballkanin Perëndimor, ritmi i breshkës në furnizimin me vaksinën dëmton vënien nën kontroll me efektivitet të pandemisë në rajon. Nëse vendet e Ballkanit Perëndimor do të vazhdojnë të mbeten edhe më tej pas përpjekjeve të vaksinimit të vendeve të BE-së, kjo do t’i çojë ato më shumë në krahët e Kinës dhe Rusisë“, deklaroi ligjvënësja liberale.

Ballkani është ndjerë I izoluar në këto kohë kur mijëra vetë anekënd Europës kanë nisur imunizimin kundër Covid 19-tës. Vendet e rajonit janë munduar të sigurojnë vaksina kundër koronavirusit nga shumë kompani dhe programe, megjithatë një pjesë e mirë  e vendeve të Europës Juglindore e patën të vështirë këtë qasje.

Postime të ngjashme

Britanikët hapin shkollat nga 8 marsi, testim dy herë në javë për çdo nxënës e prind

S.B.

Protestuesit armenë hyjnë në ndërtesën e qeverisë

S.B.

Qeveria indiane vendos masa të rrepta ndaj rrjeteve sociale

S.B.

Policë në universitete, në Greqi ndizet një luftë kulturore

S.B.

Protesta në Hong Kong, shkak gjykimi ndaj aktivistëve

S.B.

Gjykata në Mianmar shton akuzat kundër lideres Aung San Suu Kyi

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...