Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Dërgesa e vaksinave nga Serbia anulohet për ditët në vijim

Shkup, 11 shkurt – Për shkak të nevojës për harmonizim të dokumentacionin teknik, anulohet për ditët në vijim dërgimi i vaksinave nga Serbia, kumtoi mbrëmë shërbimi për informim i qeverisë.

“Ju informojmë se për shkak të nevojës së harmonizimit të dokumentacionit teknik në lidhje me dërgimin e vaksinave, ngjarja që u njoftua për sot, 11.02.2021 (e enjte), në vendkalimin kufitar Tabanovc shtyhet për një datë tjetër në ditët në vijim, për çka do t’ju informojmë më tej”, thuhet në komunikatën e Qeverisë për media.

Vaksinat anti-kovid të “Fajzer” që na i dha Serbia dhe pritën disa javë për miratim nga prodhuesi për të hyrë në vend, do të jenë 8000 të parat, me të cilat edhe në vendin tonë do të fillojë imunizimi.

Gjatë ditëve të ardhshme, pritet edhe dorëzimi i 200.000 dozave të tjera të vaksinave nga Kina, për të cilën u nënshkrua një marrëveshje të hënën.

Vaksinat anti-vaksinë nga “Fajzer” të cilat na i ofroi Serbia, të cilat kanë pritur për disa javë për aprovim nga prodhuesi për të hyrë në vend, do të arrijnë në ditët në vijim dhe do të jenë 8000 të parat me e cila në vendin tonë do të fillojë imunizimi. Fillimisht u dakordua që dorëzimi i dhurimit të vaksinës nga Serbia të bëhej sot, nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri Zoran Zaev, në vendkalimin kufitar Tabanoc, por u shty, siç informuan mbrëmë vonë nga kabineti i Vuçiqit, për shkak të dokumentacioni teknik i nevojshëm shtesë.

“Në pjesën e vaksinimit, ne shpresojmë që vaksinat të mbërrijnë një orë më shpejt çdo ditë. Ne kemi njoftim që edhe nesër, por ende nuk e kemi konfirmuar dhe për këtë arsye nuk do të japë detaje se vaksinat e para mund të mbërrijnë në vendin tonë, ne do ta dimë këtë pasdite nëse do të jetë kështu. Ajo që ne presim në pjesën e vaksinave kineze është data 15-16, natyrisht sot pres që pagesa nga vendi ynë të ndodhë në mënyrë që paketimi të mund të planifikohet, duke siguruar transportin nga Kina të këtyre 200 mijë vaksinave deri këtu në Shkup“, thotë Zaevi kur u pyet nga gazetarët në një konferencë për shtyp në Qeveri.

Për të aplikuar për një vaksinë kundër KOVID-19, qytetarët e interesuar që nga dita e djeshme mund të regjistrohen në ueb faqen https://vakcinacija.mk, për të cilën ka pasur probleme në funksionim dhe janë bërë rregullimet teknike përfundimtare për funksionalitetin e plotë. Ministri Filipçe njoftoi mbrëmë në Fejsbuk se në vetëm disa orë, më shumë se 8000 qytetarë u regjistruan në ueb faqen.

“Të gjitha aplikacionet që do të mbërrijnë do të futen në këtë bazë të dhënash, e cila do të azhurnojë të dhënat që për çdo pacient viziton mjekun e familjes. Nuk ka nevojë që pacientët të kërkojnë shtesë ose të informojnë mjekun amë se janë regjistruar për të marrë vaksinën. Sipas orarit të dhënë në planin e vaksinimit, mjeku i familjes do t’i telefonojë ata dhe do t’i informojë për datën dhe kohën e saktë kur duhet të vaksinohen në pikën që ata do të zgjedhin gjatë regjistrimit”, informojnë nga Ministria.

Instituti për shëndet publik në periudhën nga 1 deri më 7 shkurt regjistroi një rritje prej 4.8 përqind të numrit të testeve krahasuar me javën e kaluar dhe 4.1 përqind raste më pozitive, dmth në shtatë ditë kishte 2120 pozitive të reja nga 34 qytete të vendit . Grupmosha më e zakonshme është mbi 60 vjeç (26.8 përqind), e ndjekur nga grupmosha 30 deri 39 vjeç (19.9 përqind).

Rritje prej 3.1 përqind krahasuar me javën e kaluar në vdekjet e shkaktuara nga KOVID-19 – nga 1 në 7 Shkurt, 66 vdekje janë raportuar nga 21 qytete.

Gjithsej 591 pacientë janë pozitivë dhe të dyshuar për koronavirus janë shtruar në spital në vend – ka 257 në kryeqytet dhe 334 në qendra spitalore në të gjithë vendin. Ka rreth 490 shtretër spitalorë të zbrazët për pacientë me kovid.

Janë regjistruar 389 raste të reja me KOVID-19 ditën e djeshme, nga 2445 teste të kryera në 24 orë. Katër pacientë të moshës 65 deri 87 vdiqën. U regjistruan 998 pacientë të rikuperuar.

Nga fillimi i epidemisë në vend, gati një vit më parë, janë kryer 476.725 teste. Numri i diagnostikuarve arriti në 95,736, 86,844 u shëruan dhe 2959 njerëz vdiqën. Ka 5933 raste aktive, nga të cilat 2778 janë në Shkup. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Ndalohet tërësisht lëvizja në zonat malore

Z H

Shkupi dhe Tetova me më tepër raste aktive, Filipçe thotë se virusi u përhap nga mërgimtarët

Z H

Zaev: Solidariteti funksionon, do të kompensohen dëmet që u shkaktuan nga zjarri

Z H

Moti sot i ngrohtë me temperatura deri 42 gradë

Z H

Angellov paralajmëron gjendje krize në një pjesë të shtetit nëse ka nevojë

Z H

Filipçe: Nuk ka persona të lënduar nga zjarri në Koçan

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...