Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Deri në fund të këtij viti punonjësit e sektorit privat duhet të marrin K-15

Shkup, 24 nëntor, zhurnal.mk – Punonjësit e sektorit privat deri në fund të këtij viti duhet të marrin K-15.

Gjegjësisht, kjo shumë është e ndryshme çdo vit, duke qenë se përcaktohet në varësi të shumës së pagës mesatare neto dhe bruto për punonjës në tre muajt e fundit të pagesës.

Shuma minimale mund të jetë 40% e pagës mesatare neto, dhe shuma maksimale është rreth 40% e pagës mesatare bruto.

Kushtet janë që punonjësit të jenë në të njëjtën kompani për të paktën gjashtë muaj të këtij viti. Sipas të dhënave, pagesa e këtij viti për K-15 do të arrijë nga 10.956 deri në 16.349 denarë.

Afati i fundit për dhënien e K-15 është 31 dhjetori.

Postime të ngjashme

Filipçe: Gjatë pandemisë janë realizuar 446 punësime të reja në shëndetin publik

Z H

Gjykatësi Ognen Stavrev në izolim, shtyhet seanca për rastin “Titanik”

Z H

LSM: Dialogu social duhet të zgjerohet edhe në çështjen e hendekut gjinor në pagat

Z H

“Erdhi koha” – Ahmeti i bën thirrje diasporës të regjistrohen online

Z H

Policia ndalon dasëm me 300 mysafir, padi penale për organizatorët

Z H

Vazhdon gjykimi për lëndën “Titanik”

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...