Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Deri në fund të vitit do të montohen edhe katër spitale modulare

Zhurnal Ads

Shkup, 28 nentor – Katër spitale modulare deri në fund të këtij viti do të kenë në dispozicion Kumanova, Strumica, Gjevgjelia dhe Struga ku gjendja është prioritare për rritjen e kapaciteve spitalore për trajtim të pacientëve me Kovid-19, deklaroi ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe sot në Prilep ku është vlerësohej gjendja epidemiologjike në qytet dhe është konstatuar se masat e deritanishme janë të mjaftueshme për përballje me gjendjen, ndërsa spitali shkëlqyeshëm funksionin.

Sipas Filipçes montimi i spitaleve modulare fillon këtë muaj, ndërsa duhet të përfundojë deri në fund të këtij viti. Prioritet kanë Kumanova dhe Strumica, ndërsa pastaj edhe Gjevgjelia dhe Struga.

Shteti, siç thotë, ka më shumë se mjaftueshëm teste të shpejta. Me donacionet në dispozicion janë mbi 100 mijë.

Ministri i Shëndetësisë aspak nuk e justifikon atë që po ndodh para Siti Mollit me turmat, por konkretisht nuk u përgjigj nëse duhet të përfshihet Armata për të vendosur rend. Pjesëtarët janë përfshirë para institucioneve shëndetësore dhe ka efekt.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Deputetët e VMRO-DPMNE-së nuk do të votojnë vendimet e Pendarovskit për gjendjen e jashtëzakonshme

E.E.

LD përshëndetë iniciativën për lista të hapura në zgjedhje

Z H

Zv.ministri Rahman infektohet me Covid 19

T E

Analistët: Me metodën “online”, RMV nuk do të figurojë as në mesin e 5000 institucioneve arsimore

E.E.

Nesër në Parlament fillon debati për ribalancin e buxhetit

E.E.

Një delegacion i ekonomisë gjermane do t’i lidhë kompanitë e rajonit me kompanitë gjermane

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...